Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Философия в училище - защо е важно да сме в час

Д-р Петя Тодорова: Философията развива критическото мислене на подрастващите

„Смъртта на Сократ“, картина на Жак-Луи Давид от 1787 г.
Снимка: Wikimedia

Каква е необходимостта от преподаване на философия в училище? Разбираем ли е начинът, по който са написани учебниците и доколко дават знания и ориентация на подрастващите?

Часовете по философия в училище достатъчни и в синхрон ли са с предмета по Гражданско образование във втори гимназиален етап?

Темите коментира в “Нашият ден“ д-р Петя Тодорова, учител по философия в 18 средно училище „Уилям Гладстон“ в София.

“Необходимостта от преподаване на философия в средно училище е голяма и сериозна. Много са нещата, с които този предмет би подпомогнал.
Д-р Петя Тодорова
Едно от най-важните е развиване на критическото мислене в подрастващите. Също и адекватно разбиране на заобикалящата ги действителност – социална, културна, политическа, естетическа дори. Във всички аспекти на нашия общ живот.
Другото много важно нещо е, че часовете по философия подпомагат часовете по български език и литература – подпомагаме сме взаимно. Колегите по литература помагат на нас в развиването на езиковата култура и възможността за изразяване, писане на философски и литературни есета.

От чисто формална гледна точка предметът по философия, освен базовите знания, умения и компетентности, които дава и развива в учениците, е много важен и за предстоящите матури в първи и втори гимназиален етап по новата учебна програма.

Новата програма по Философия и Гражданско образование

Може би в края на тази година ще можем да направим равносметка за това какъв е ефектът от новата програма. Сега завършва първият випуск, който е по нея. Часовете са малко, крайно недостатъчни, защото от нас се очаква да развиваме умения, компетентности, да усвояваме нови знания, да даваме възможност на учениците да заявяват позицията си. Да се научат да водят дебат. Да пишат философско есе. Много са нещата, заложени в програмата, а часовете крайно недостатъчно. В осми и девети клас имаме по един час седмично, което за мен е несериозно.

Чуйте повече за връзката между предметите Философия и Гражданско образование от д-р Петя Тодорова в звуковия файл.


Снимки: Личен архив, Уикипедия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28