„Лицето, що изпрати хиляда кораба“, с тази прочута фраза елизабетинският поет Кристофър Марлоу, описва Хубавата Елена. Според омировата „Илиада“ корабите са малко повече от хиляда.
Онова, което двамата поети не ни казват и не е имало как да знаят, е колко дървесни червея е имало в корпусите на ахейските кораби след десетгодишната обсада на Троя.
Teredo navalis са известни като „ужасът на мореплавателите“. Магелан е загубил част от корабите си заради тях, а дори днес те нанасят поражения за милиарди годишно.
Въпросните червеи, дори не са червеи, а по-скоро миди, които образуват продълговати черупки и са интересни на днешната наука, понеже е ясно как съумяват да обработят дървесината. Тя е естествен композитен материал (лигнин и целулоза), нещо като железобетон. Целулозата е арматурата, а лигнинът (поли-фенол) и хемицелулозата са бетонът.
Открит за учените остава въпросът как дървесният червей усвоява дървесината, при условие, че има учудващо малко бактерии в червата си.
Изследването на генома му показва, че има ензими за целулозата, но не и за лигнина.
Ясно е, обаче, че въпреки вреден за нас, морският червей е важен за океанските екосистеми, тъй като разгражда субстрати и рециклира органични съединения. Освен това метаболизмът му може да ни даде ценни идеи как по-ефективно да произвеждаме биогорива, чиито добив в момента е скъп и неефективен.
Колкото до поетичния образ на Марлоу от началото, математиците обичат да се шегуват с него, задавайки въпроса: ако едно лице може да вдигне хиляда кораба, колко е нужно за вдигането на пет? Отговорът е 0.0005 лице.
Чуйте Никола Кереков в „Науката не спи“, съвместна продукция на „Лабиринти на познанието“ и „Рацио“.
"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите. Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..
Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..
Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..
Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите. "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg