„Лицето, що изпрати хиляда кораба“, с тази прочута фраза елизабетинският поет Кристофър Марлоу, описва Хубавата Елена. Според омировата „Илиада“ корабите са малко повече от хиляда.
Онова, което двамата поети не ни казват и не е имало как да знаят, е колко дървесни червея е имало в корпусите на ахейските кораби след десетгодишната обсада на Троя.
Teredo navalis са известни като „ужасът на мореплавателите“. Магелан е загубил част от корабите си заради тях, а дори днес те нанасят поражения за милиарди годишно.
Въпросните червеи, дори не са червеи, а по-скоро миди, които образуват продълговати черупки и са интересни на днешната наука, понеже е ясно как съумяват да обработят дървесината. Тя е естествен композитен материал (лигнин и целулоза), нещо като железобетон. Целулозата е арматурата, а лигнинът (поли-фенол) и хемицелулозата са бетонът.
Открит за учените остава въпросът как дървесният червей усвоява дървесината, при условие, че има учудващо малко бактерии в червата си.
Изследването на генома му показва, че има ензими за целулозата, но не и за лигнина.
Ясно е, обаче, че въпреки вреден за нас, морският червей е важен за океанските екосистеми, тъй като разгражда субстрати и рециклира органични съединения. Освен това метаболизмът му може да ни даде ценни идеи как по-ефективно да произвеждаме биогорива, чиито добив в момента е скъп и неефективен.
Колкото до поетичния образ на Марлоу от началото, математиците обичат да се шегуват с него, задавайки въпроса: ако едно лице може да вдигне хиляда кораба, колко е нужно за вдигането на пет? Отговорът е 0.0005 лице.
Чуйте Никола Кереков в „Науката не спи“, съвместна продукция на „Лабиринти на познанието“ и „Рацио“.
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg