Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден без тютюнопушене

Снимка: БГНЕС

18 ноември се отбелязва като Международен ден без тютюнопушенето. По традиция денят се отбелязва всеки трети четвъртък на месец ноември.

Идеята е всеки пушач на този ден да се опита да положи началото на отказване от тютюнопушенето в името на собственото си здраве, както и на здравето на близки и приятели. България е първа в ЕС по активни пушачи, изследването на Евростат ни го показа. Запалена цигара от пациент е вероятната причина за пожара в Covid отделението в Сливен.

Със законодателна програма за борба с тютюнопушенето към всички партии се очаква да излязат от Сдружение “България без дим” и Коалицията за живот без тютюнев дим. Това трябва да стане на онлайн събитие по повод Международния ден без тютюнопушене, който отбелязваме днес.

За Деня и инициативите разказва в “Нашият ден“ Павел Антонов от „България без дим”.

“Проблемът продължава, все още почти половината българи пушат. Цифрите се променяха през последните 10 години, особено в първите години след въвеждането на пълната забрана за тютюнопушене на закрити обществени места имаше индикации, че статистиката може да тръгне надолу, но за съжаление това не се реализира. Може би защото нетърпимостта на хората, а и решимостта на контролните органи понамаля след първоначалния момент на устрем.


В началото, когато се прие тази забрана, имаше голяма обществена дискусия. През последните пет години тази тема не може да намери мястото си във фокуса на общественото внимание. Особено след началото на Covid епидемията, затова има поне едно добро извинение. Но пандемията по-скоро е причина да се замислим отново по-сериозно за тютюнопушенето и днешният ден ни дава повод за това.

Препоръките и от СЗО, и от всички институции, които изследват обществено здраве, са, че отслабените бели дробове неминуемо създават по-добра среда за Covid и за други белодробни заболявания.

За съжаление не виждаме решимост и посветеност от страна на взимащите решения през последните години за решение на проблема, за да тръгне решително надолу статистиката у нас.

Изключително обезпокояващо е, че младите хора са много засегнати тук и специфично за България е, че са засегнати момичетата, които в последните години са на рекордно високо ниво в ЕС, а това са бъдещите майки.

Големият проблем е търпимостта към тютюнопушенето в обществената среда. Като се започне от семейната среда, в която много хора пушат пред децата си и изобщо не го намират за проблем и се премине през медицинската, в която има и лекари, които подценяват вредата от тютюнопушене, и се достигне до голямата зависимост на политическо ниво от големите финансови ресурси на тютюневата индустрия.

Чуйте Павел Антонов в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39