Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден без тютюнопушене

Снимка: БГНЕС

18 ноември се отбелязва като Международен ден без тютюнопушенето. По традиция денят се отбелязва всеки трети четвъртък на месец ноември.

Идеята е всеки пушач на този ден да се опита да положи началото на отказване от тютюнопушенето в името на собственото си здраве, както и на здравето на близки и приятели. България е първа в ЕС по активни пушачи, изследването на Евростат ни го показа. Запалена цигара от пациент е вероятната причина за пожара в Covid отделението в Сливен.

Със законодателна програма за борба с тютюнопушенето към всички партии се очаква да излязат от Сдружение “България без дим” и Коалицията за живот без тютюнев дим. Това трябва да стане на онлайн събитие по повод Международния ден без тютюнопушене, който отбелязваме днес.

За Деня и инициативите разказва в “Нашият ден“ Павел Антонов от „България без дим”.

“Проблемът продължава, все още почти половината българи пушат. Цифрите се променяха през последните 10 години, особено в първите години след въвеждането на пълната забрана за тютюнопушене на закрити обществени места имаше индикации, че статистиката може да тръгне надолу, но за съжаление това не се реализира. Може би защото нетърпимостта на хората, а и решимостта на контролните органи понамаля след първоначалния момент на устрем.


В началото, когато се прие тази забрана, имаше голяма обществена дискусия. През последните пет години тази тема не може да намери мястото си във фокуса на общественото внимание. Особено след началото на Covid епидемията, затова има поне едно добро извинение. Но пандемията по-скоро е причина да се замислим отново по-сериозно за тютюнопушенето и днешният ден ни дава повод за това.

Препоръките и от СЗО, и от всички институции, които изследват обществено здраве, са, че отслабените бели дробове неминуемо създават по-добра среда за Covid и за други белодробни заболявания.

За съжаление не виждаме решимост и посветеност от страна на взимащите решения през последните години за решение на проблема, за да тръгне решително надолу статистиката у нас.

Изключително обезпокояващо е, че младите хора са много засегнати тук и специфично за България е, че са засегнати момичетата, които в последните години са на рекордно високо ниво в ЕС, а това са бъдещите майки.

Големият проблем е търпимостта към тютюнопушенето в обществената среда. Като се започне от семейната среда, в която много хора пушат пред децата си и изобщо не го намират за проблем и се премине през медицинската, в която има и лекари, които подценяват вредата от тютюнопушене, и се достигне до голямата зависимост на политическо ниво от големите финансови ресурси на тютюневата индустрия.

Чуйте Павел Антонов в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Попов, Светлозар Желев, Владимир Полеганов

Антиутопията в XXI век – наръчник или предупреждение

Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов –  познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..

публикувано на 17.07.25 в 10:08
Радослав Бимбалов

Свидетели сме на окончателно приключила съдебна реформа, само че от диктатурен тип

Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач.  "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..

публикувано на 17.07.25 в 09:34
Доброволци гасят горски пожар

Над 90% от горските пожари у нас са причинени от човешка намеса

Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..

публикувано на 17.07.25 в 09:30
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46