Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

85 години от рождението на Стефан Траянов

Стефан ТраяновСтефан Траянов – български чембалист, пианист, органист и композитор, е ярък пример за творец, отдал цялата си енергия и живот на голямото изкуство. И ако в днешното динамично време думи като „уникален“ и „изключителен“ сякаш до голяма степен са изгубили своето съдържание, за него тези определения важат с пълна сила, а за личността и делото му може да се говори много. В края на 2021 г. българската музикална общественост отбелязва 85 години от рождението на Стефан Траянов и 25 години от края на земния му път.

Музикантът е роден на 1 ноември – Деня на народните будители, през 1936 г. в семейство с богати традиции в областта на културата и изкуството. Негов чичо е българският поет-символист Теодор Траянов, баща му също е публицист, поет и литературен критик, а майка му е потомка на рода на Стоян Михайловски. След като завършва с отличие Музикалното училище, Траянов се дипломира в Музикалната академия в класа на голямата клавирна педагожка Мара Петкова. Още като студент той основава камерен оркестър, с който изпълнява приоритетно музиката на един от любимите си композитори – Йохан Себастиан Бах. След време Стефан Траянов става член на престижните международни Бахови дружества в Лайпциг и Хановер.

Интересът и любовта му към музиката на старите майстори и свързаните с нея инструменти като чембалото и органа го отвеждат в Академията за музикални изкуства в Прага, където специализира чембало, орган и пиано съответно при професорите Сузана Ружичкова, Иржи Райнбергер и Франтишек Раух.

След завръщането си в България Траянов преподава в НМУ „Любомир Пипков“ и НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Той е и един от създателите на Средното музикално училище в град Плевен. Участва активно в концертния живот на страната и се утвърждава като авторитетен и задълбочен интерпретатор на старинна музика.

Своеобразен венец в творческия летопис на Стефан Траянов е участието му в прочутия квартет „Еолина“. Музикантът е един от основателите на този състав през 1969 г. „Еолина“ бързо се утвърждава като интересен и специфичен по рода си камерен ансамбъл както в България, така и в много страни по света. За основните насоки в работата си в квартет „Еолина“ и подбора на репертоара, Стефан Траянов споделя:

Стефан Траянов напуска земния свят на 1 октомври 1996 г. – само месец преди да отбележи своя 60-годишен юбилей, като оставя редица записи като солов изпълнител, както и аранжименти на музика от различни автори и епохи, направени специално за любимия квартет „Еолина“, в който той музицира до смъртта си.

Част от това богато музикално наследство ще звучи в предаването „Български изпълнители“ на 19 ноември от 23 часа – Концерт за пиано и оркестър във фа минор от Бах, Соната в до минор от Джовани Батиста Фонтани и Соната от Бенцион Елиезер в изпълнение на Стефан Траянов като солов интерпретатор, а в изпълнение на квартет „Еолина“ – творби от Иржи Мелцелиус, Клод Дебюси, Николай Римски-Корсаков и Франц Шуберт в аранжимент на Стефан Траянов.

Снимки: архив на Мария Вълчанова

ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05