В момента суверенът ближе рани от политиците и политиците от суверена. Това казва в предаването “Нашият ден“ на БНР карикатуристът Ивайло Цветков.
“Това, което прави първо впечатление, е суперниската избирателна активност, което означава, че този път президентът е избран с най-малък брой гласове. Чисто математически имаме победител, срещу числата не се рита. Но, когато погледнем пак математиката, и като видим процентите негласували, е малко пресилено да се говори за голям победители и голяма победа.
Вече направих днешните карикатури с новия стар победител в президентските избори. Не откривам голяма разлика с предните избори – пак обещания. Може би избирателят е по-изморен след толкова много срещи и битки на политическото бойно поле.
Аз нарисувах моите картинки. Едната е Радев като супермен, но както лети нагоре с юмрук. С прословутия юмрук, с който дадоха старт на началото на промяната миналата година. Другата картинка е президентството, като едно летище, което приземява някакъв изтребител."
Как идват идеите
"Карикатуристът се ражда – така казват всички изкуствоведи. В нашата гилдия има хора с най-различни образования.
Задачата на сатирата е да хапе. Дали постигаме целта си – не знам. Болшинството политици в това отношение се държат доста умно – не реагират.
Политическата порода и природа трудно се променя – те са си едни и същи. Има един такъв момент – кучетата си лаят, керванът си върви, но пък ние ще продължаваме да си лаем, това е нашата работа."
Чуйте Ивайло Цветков в звуковия файл.
Снимки: facebook/ivailo.tsvetkov
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg