Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са наградените от тазгодишното издание “Малки Поетики“

“Малки Поетики“ е фестивал, организиран от Студентско читалище "Св. Климент Охридски" и инспириран от Международния фестивал "София: Поетики". Необходимостта от нови лица на българската литературна, музикална и артсцена провокира екипа на фестивала да търси начини за откриването и популяризирането им. С „Малки Поетики“ се подава ръка на талантливите ученици, въвеждайки ги в света на литературата, музиката и визуалните изкуства. Организатори на фестивала са и представителите на вестник „Еволюция“.

Най-новият брой на вестник “Еволюция” е с тема “Това, което остава”. В него можете да намерите поезия от Антонина Георгиева, Иван Методиев, Георги Гаврилов и други. В броя можете да откриете и непревеждан досега откъс от гръцкия Нобелов лауреат Одисеас Елитис с визуалните похвати на илюстраторката на броя Елина Иванова. Интервюто на Гери Турийска за нейната “Пощенска кутия за приказки” също е интересно четиво. 

Можете да видите повече за всичко това на премиерата на броя, която ще се състои на 3-ти декември 2021 в пространството „Мисия“ 23.

Жури в състав от Румен Баросов – поет и писател, председател на Студентско читалище Св. Климент Охридски; Атанас Звездинов – поет, преводач, журналист; Ясен Атанасов – писател, културолог и журналист, директор на фестивала "София: Поетики"; Ивайло Кицов – музикален критик и журналист, главен редактор на списание "Ритъм"; Павел Стойчев – музикант и композитор; Данаил Алексиев – художник, дизайнер на фестивала "София: Поетики".

Наградените с Grand Prix на фестивала по категории са:

Литература: Божана Славкова

Кино: Дина Николова

Дигитални рисунки и колажи: Дара Трайчева

Изобразителни Изкуства: Адриана Цветкова

Фотография: Самуил Младенов


Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки – вестник “Еволюция” 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература" в СУ "Св. Климент Охридски"

На 3 октомври от 18.00 ч. в Конферентната зала в Ректората ще се проведе Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература". Събитието се провежда в рамките на Празниците на културата на Доминиканската република (1-6 октомври) в Българския културен център в София. Гости ще бъдат четирима изтъкнати писатели и общественици от далечната карибска..

публикувано на 02.10.24 в 17:55

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45