Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двадесет и четири часа медицина

Д-р Петър Каразапрянов
Снимка: личен архив

Д-р Петър Каразапрянов, който е  на 28 години, е специализант по неврохирургия в Клиниката по неврохирургия към Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Св. Иван Рилски“.

Още като ученик знае, че иска да стане лекар, но преди това печели медали от международни олимпиади по химия и има няколко призови места от националните кръгове на олимпиадите по тази наука. Ученикът, по това време, има още една страст- китарите и има пет, които е купил с „ума си“, както се изразява баща му д-р Антоан Каразапрянов.

Днес медицината е поставила на заден план всичко останало. Ето какво казва за това д-р Петър Каразапрянов: „Настоящото ми разбиране за нещата е, че ако трябва да си добър лекар, трябва да отдадеш цялото си време на това да станеш такъв. Би било хубаво, ако денонощието имаше повече от 24 часа, за да мога да свърша и всичко останало, което бих искал да свърша, но тъй като това е невъзможно, съм се посветил изцяло на лекарската професия“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54