Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как Дядо Коледа се превръща в Чичо Коледа

Снимка: @ChichoKoledaMovie

Как Дядо Коледа се превръща в Чичо Коледа и кои са действителните събития, вдъхновили новия филм „Чичо Коледа“ на режисьора Ивайло Пенчев, чиято премиера е на 23 ноември в зала 1 на Националния дворец на културата. В центъра на сюжета са – дете, което мечтае да има семейство и мъж в костюм на Дядо Коледа, който е загубил самоличността си. Историята заплита съдбите и на таксиметров шофьор и момиче, готово на всичко, за да осъществи мечтата си, улични музиканти с добро сърце – всеки със своята любов, приятелство, тъга и щастие. Следват куп комични ситуации и всеки търси онова, за което жадува най-много – семейство, прошка, любов, приятелство. Актьорът Филип Аврамов влиза в главната роля, много са значимите актьори в лентата, казва режисьорът на филма Ивайло Пенчев:


„Към темата ни насочи дъщерята на Божан – Катето, тя е видяла репортаж за едно американско семейство, което осиновява две дечица и по неизвестни причини ги изоставят и изчезват. Това е единственото действително като линия, от която тръгваме във филма. Останалото е плод на нашето въображение. Сюжета е леко абсурден, но всичко онова, което се случва, е напълно реално. Движим се между комичното и трагичното, дори романтичното бих казал. Поставяме сериозни теми – за приятелството, семейството, любовта прошката. Филмът завършва с хепи енд.“


Как обаче Дядо Коледа става Чичо Коледа?

„Малкото детенце, Ален Ангелов, изключително даровито дете, което е в главната роля, припознава Дядо Коледа и му казва Дядо Коледа, героя на Филип Аврамов се обръща и му казва – „Ама аз не съм дядо“, и детето отвръща – „Да, да, ти си чичо!“, оттам тръгваме да разказваме тяхната история на този чичо Коледа.“

Значими български актьори са в ролите на филма „Чичо Коледа“. Сред тях са Филип Аврамов, Ален Ангелов, Малин Кръстев, Симона Халачева, Васил Банов, Стефан Денолюбов, Свежен Младенов, Милена Аврамова, Китодар Тодоров, Меглена Караламбова, Ивайло Драгиев, Аня Пенчева.

„С повечето от тези актьори аз работя вече по няколко проекта, но персонажите, които те играят, са много много различни, а за тях също е голямо предизвикателство, защото някои от тях не са правили подобен род роли и това ги пали. Това са невероятни български актьори наистина. С много от тях до такава степен вече сме близки, че с половин дума се разбираме, за това, което гоним като краен резултат.“

Филмът вече беше отличен с Награда на публиката на фестивала „Златна роза” във Варна, както и с Наградата на град Варна на фестивала „Любовта е лудост”.

„Кинопроизводството стана доста по-скъпо в периода на пандемията. В София наистина ни беше сложно, филмът е коледен, а в София рядко пада сняг, а пък една коледна история без сняг не може, и това оскъпи процеса. Иска ми се повече филми да се произвеждат, държавата да отпуска повече средства, да се появяват хубави и интересни филми. Аз в моите филми се опитвам героите да бъдат идентични с хората, да се припознае зрителя, да може с усмивка да погледне към проблемите и да си каже – „Животът е прекрасен, трябва да го живеем по най-добрия начин“.

На самата премиера любителите на киното ще могат да видят любимите си актьори на живо минути преди прожекцията. Филмът ще бъде представен официално на 23 ноември в Зала 1 на НДК от 19 часа в рамките на Киномания.

Снимки: ndk.bg, Киномания, ChichoKoledaMovie - ФС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33