Първата изложба Формат 30/30 отваря врати през декември 2002 г. в столичната галерия "Астри". Тогава участват 47 художници. Оттогава времето променя количеството на участниците, но за тези 20 години в изложбата Формат 30/30 са участвали около 1000 художници от различни краища на България, от различни стилове и направления. Чуждестранно участие има от Австрия, Австралия, Германия, Гърция, Италия, Мадагаскар, Северна Македония, Румъния, Русия, Франция, САЩ...
Самата изложба Формат 30/30 е гостувала в Истанбул, когато е обявен за Европейска столица на културата, гостувала е във Франция. Всяко издание на тази изложба има всеки път различно лице.
Какво е душата на Формат 30/30, разказва в "Артефир" галеристката Вихра Пешева:
"Причината да се появи този формат е огромното ми желание да направя обща изложба. Но на мен самата не ми хареса да свързвам Коледа с комерсиалността, затова тази изложба прерасна в годишна изложба Формат 30/30. Участват много знакови имена на съвременното изкуство. Малък е форматът, за да може да бъдат много хора – един калейдоскоп на съвременното изкуство.
30/30 – квадрат, защото квадратът е предизвикателен формат, който изисква специална композиция. Наистина квадратът лесно се реди, но си има своята специфика
Позволявам си да цитирам думите на проф. Ивайло Мирчев, който каза: "Невероятна е тази изложба – как формалният подход се превърна в концептуален."
От 23 ноември до края на януари 2022 в галерия "Астри" можете да видите 20-ата Годишна изложба за живопис "Формат 30/30".
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки – Ани Петрова, БНР
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg