Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20-а годишна изложба живопис – Формат 30/30 в галерия „Астри“

Калейдоскоп на съвременното изкуство в галерия "Астри"

По яркостта и чистотата на колорита ще се познаем

10
Снимка: Ани Петрова

Първата изложба Формат 30/30 отваря врати през декември 2002 г. в столичната галерия "Астри". Тогава участват 47 художници. Оттогава времето променя количеството на участниците, но за тези 20 години в изложбата Формат 30/30 са участвали около 1000 художници от различни краища на България, от различни стилове и направления. Чуждестранно участие има от Австрия, Австралия, Германия, Гърция, Италия, Мадагаскар, Северна Македония, Румъния, Русия, Франция, САЩ... 

Самата изложба Формат 30/30 е гостувала в Истанбул, когато е обявен за Европейска столица на културата, гостувала е във Франция. Всяко издание на тази изложба има всеки път различно лице. 

Какво е душата на Формат 30/30, разказва в "Артефир" галеристката Вихра Пешева:

"Причината да се появи този формат е огромното ми желание да направя обща изложба. Но на мен самата не ми хареса да свързвам Коледа с комерсиалността, затова тази изложба прерасна в годишна изложба Формат 30/30. Участват много знакови имена на съвременното изкуство. Малък е форматът, за да може да бъдат много хора – един калейдоскоп на съвременното изкуство.

30/30 – квадрат, защото квадратът е предизвикателен формат, който изисква специална композиция. Наистина квадратът лесно се реди, но си има своята специфика

Позволявам си да цитирам думите на проф. Ивайло Мирчев, който каза: "Невероятна е тази изложба – как формалният подход се превърна в концептуален."

От 23 ноември до края на януари 2022 в галерия "Астри" можете да видите 20-ата Годишна изложба за живопис "Формат 30/30". 

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – Ани Петрова, БНР



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

105 години театър в Перник

105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името "Работнически театър". Днес театърът носи името на българския театрален режисьор, педагог, театровед и драматург Боян Дановски. Първият директор на театъра е Иван Пенчев и го ръководи до 1921 година. Пиесата,..

публикувано на 30.10.24 в 16:12
проф. Кирил Топалов (вдясно) и Емил Янев

Бог високо, но не съвсем

В епизод 563 "Трамвай по желание" среща своята публика с проф. Кирил Топалов – изтъкнат писател, драматург, литературен историк, преводач, дипломат. Конкретен повод за гостуването на професора е актуалната премиера на пиесата му "Бог далеко" в Общинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин. Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и..

публикувано на 30.10.24 в 12:48

Ники Банков: В стендъп комедията няма роли

"Основната задача на черния хумор е да бъде по-пиперлив и нецензуриран, но комедиантът трябва така да поднесе шегата, че дори човек да не е свикнал на такъв хумор, да се засмее" – казва Николай Банков, дългогодишен стендъп комик в "Комеди клуб София" – Темите на черния хумор са тези, които са табу. Неприятните неща в живота. Казват, че началото му е..

публикувано на 30.10.24 в 12:35

С дебат за знанието, идеологиите и пропагандата започна новият сезон на "Философски вечери"

В рубриката "Темата на деня" обръщаме поглед към важни въпроси за знанието, идеологиите и пропагандата през погледа на едни от най-влиятелните философски мислители и актуалните обществени проблеми, които ни вълнуват днес. Повод за разговора е откриването на новия сезон на Философски вечери, организиран от Библиотеката на Гьоте-институт и издателска..

публикувано на 30.10.24 в 12:34

"Зората на човечеството" в музейна експозиция

Националният природонаучен музей при БАН открива на 30 октомври от 17.00 ч. временната изложба "Зората на човечеството" във фоайето на Палеонтологичния музей "Димитър Ковачев", филиал на НПМ-БАН в Асеновград. Всички познават Люси – най-известната жена, живяла преди 3,18 млн. г. и взела името си от песента на "Бийтълс" "Люси в небето с диаманти"...

публикувано на 30.10.24 в 08:25