Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Удобната интерпретация на фактите и рефлексите от миналото – колко още

Йово Николов
Снимка: Стопкадър, bTV

Преди дни бе публикуван анализ на Международния институт за демокрация и изборна помощ (IDEA). Популистката политика, използването на ограничения заради пандемията от Covid-19 за заглушаване на критичните гласове, тенденцията към имитиране на антидемократично поведение и дезинформация, използвана за разделяне на обществата, са основните причини за упадъка на демокрацията, се казва в доклада на тази междуправителствена организация и се добавя, че все повече държави страдат от „демократична ерозия“. Броят на страните, които са подложени на „демократично отстъпление“, никога не е бил толкова голям, твърди докладът, като се позовава на регресивния обрат в области, включващи правителствената и съдебна независимост, свободата на медиите и правата на човека.

Оценката на IDEA за България е очаквана.

Почти по същото време в София се проведе уъркшоп на тема „ДС и медии“, организиран от ФЖМК на СУ и с подкрепата на Медийната програма на фондация „Конрад Аденауер“.

Коментар в „Мрежата“ направи разследващият журналист и отговорен редактор на в. „Капитал“ Йово Николов: 

„Ако трябва да намерим сечението между доклада и конференцията, посветена на ДС и медиите, то ще трябва да се върнем назад и да проследим наследството и рефлексите, които са ни останали от миналото, т.е. зависимостите на медиите от ДС. /…/ И макар разговорът за ДС да остава все повече в миналото, има рефлекси, които са останали от онова време и начинът за борба с тях зависи до голяма степен от журналистите, защото най-силната цензура е автоцензурата, но тази автоцензура би останала в миналото, ако методите на ДС-шантаж, интерпретиране на фактите по различен начин, не биха се експонирали и върху съвременната журналистика. 

Олигархичните кръгове, които владеят медии, продължават да манипулират фактите и да ги налагат на журналистите, които работят за тях. Интерпретация на факти, такива, каквито да бъдат удобни за тях и в защита на статуквото, и в защита на управляващите, до, може би, до тази година, т.е. вплитането на методите на ДС и съответно владеенето на медиите от подобни хора, които използват тези методи, ни нареждат в един не особено ласкав доклад."

Целия разговор чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Стоянова и Георги Събев в градините си

За градинарството и храната с любов

Ива Стоянова и Георги Събев имат зеленчукови градини и парници в ямболското село Ханово, откъдето е родът на Георги. И двамата са с професии, свързани с растенията и храната – Ива е ландшафтен архитект, а Георги е готвач, с дълъг стаж в ресторанти в Скандинавия, включително и като главен готвач, включително в ресторанти в дивата природа, където всичко..

публикувано на 19.09.24 в 16:25

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова . Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака" , която ще бъде открита днес в 18:30 в..

публикувано на 19.09.24 в 10:52
Александър Шпатов

Градът в разкази: "На живо от София" – ново издание с нови перспективи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и..

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43