Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1 декември – Световен ден за борба с HIV

Снимка: Pixabay

Всяка година на 1 декември светът отбелязва Деня на борбата с HIV/СПИНЗа първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация в стремежа си да насочи общественото внимание към проблемите на HIV/СПИН и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с HIV, обявява 1 декември за Световен ден за борба със СПИН.

От 1996 г. с отбелязването на този ден се заема Обединената програма на ООН за HIV/СПИН (UNAIDS). Оттогава Световният ден за борба със СПИН се превръща в начало на целогодишна кампания с акцент върху превенцията, образованието и информираността. 

Фондация „И” осъществява дейност в подкрепа на хората, живеещи с HIV в България, чрез застъпнически действия и предоставяне на услуги. Фондацията поддържа консултативни кабинети в градовете София и Варна.

Усилията на фондацията са насочени към създаване на условия за реализиране на пълноценен живот с HIV, като се застъпва за правото на живот с HIV без стигма и дискриминация и за правото на хората, живеещи с HIV в България на равен достъп до съвременни комплексни медицински грижи.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Даниела Маркова, председател на фондация „И”:

“От две години държавата не финансира програмата за лечение и превенция на HIV. Търсят се решения, не сме абдикирали от основната ни дейност, която осъществяваме. Работим със 110 HIV позитивни.

Особено в началото, когато те за първи път научават за своя статус, работим много в посока психологическа помощ.

По отношение на нашето общество, все си мислех, че от далечната 1987 г, от която съм свързана с тях, някак отношението ще се промени и ще бъде по-светло и приятно, но вече не съм оптимистично настроена. Тези хора продължават да са стигматизирани. Те имат нормален начин на живот, но много рядко съобщават за статуса си и много малко хора около тях знаят за него.

През годините се опитвахме да образуваме групи, за да понасят малко по-леко, особено в началото, когато им се съобщава. Но останаха малко такива групички.

Бих апелирала към всеки един от нас, хората, които нямат този проблем, да си представим, че го имаме, и как бихме се чувствали в тази ситуация.

Чуйте д-р Даниела Маркова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Проблемът TikTok

Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...

публикувано на 06.11.24 в 06:20

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00