“Не можем да говорим за огнище на менингит. Това, което се е случило в тази детска градина е, че едно от децата се е разболяло от едно наистина тежко заболяване, което се нарича свръх остър менингококов сепсис“ – каза в “Нашият ден“ инфекционистът доц. д-р Валери Велев.
"Бактерията, наречена мемингокок, се е размножила много бързо в неговото кръвообращение, отделила е токсини, това е едно почти неспасяемо състояние.
Останалите деца, при които е открит този менингокок в гърления секрет, е нормално да бъдат носители на бактерията, защото нейното носителство е изключително често при здрави индивиди, особено деца, малко по-рядко при възрастни. В студените месеци на годината около 40% от децата в Европа носят този менингокок в гърлото си, без да имат никакво заболяване през студените месеци.
Ако сега направим подобно изследване в която и да е детска градина в страната, ще получим приблизително някакви такива данни. Около 40% от децата ще имат менингокок в гърлото си, но това не означава нищо драматично.
В такава ситуация родителите трябва да знаят, че нищо страшно не се случва. Практически тук нямаме едно силно заразно заболяване."
Профилактика
"Хубаво е, когато се случи нещо такова, да се направи профилактика на контактните. Обикновено за такива приемаме тези, които са от същата група. Но не бива да се разпростираме много далеч, не бива да правим така, че цяла София да трябва да приема антибиотичен курс, за да направи профилактика.
Не бива да смятаме, че имаме огнище на някакво тежко опасно заболяване. Това е един единичен случай, който най-вероятно няма да се повтори тази зима. Такъв свръхостър менингококов сепсис се случва един път на 5-6 години в България. Никога нямаме ситуация, в която едно дете да заболее от това изключително тежко състояние и контактно на него дете също да се разболее."
Време за реакция
"Детето трябва да попадне в специализирано лечебно заведение, обикновено в интензивни отделения и шокови зали се лекуват тези състояния."
Хигиената
"Това е патоген, който няма общо с хигиената на ръцете."
Чуйте доц. д-р Валери Велев в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg