Новогодишният музикален фестивал е събитие, което мнозина меломани очакват с нетърпение. Откриването е на 15 декември, а закриването по традиция на 1 януари с Празничния Новогодишен концерт от 18.30 часа в Зала 1 на НДК.
Също така на 15 декември в Зала 9 на НДК от 19.00 часа е вокалният рецитал “Другото белканто“ на Мила Михова – сопран и Василена Атанасова на пианото.
За рецитала разказва в “Нашият ден“ оперната певица Мила Михова.
“Другото белканто“
Това е едно заглавие, което избрах неслучайно. Белканто освен стил в оперета и композиторски стил на Росини, Белини и Доницети е в основата на италианската вокална школа.
Белканто означава красиво пеене. Самата програма като репертоар е фокусирана върху творчеството на композитори, които са били повлияни от белкантото, като ранния Верди например.
Пандемия и творчество
“Най важното нещо е, че много от артистите и аз самата в това число, използвахме пандемията, за да се фокусираме към едни измерения на нашето изкуство, които до този момент са стояли малко встрани.
Специално за мен това беше фокусът върху камерната музика. Щастлива съм, че въпреки пандемията и ограниченията успях да реализирам, заедно с прекрасната ми партньорка – пианистката Василена Атанасова, концерта “Славеят и розата“, който се състоя тази пролет.
Концертът беше повторен цели четири пъти с надслов “Поради огромния интерес“. Това е нещо, което може би преди пандемията нямаше да ни се случи.
Концертът, който ще изнесем на 15 декември в Зала 9 на НДК, е следствие от “Славеят и розата“, защото поканата от НДК дойде като резултат от успеха на нашия камерен рецитал през пролетта.
Беше въпрос на време и фокус да изберем една също толкова интригуваща програма и да я подготвим, но вече в условията на едно завръщане към нормалните темпове.
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg