„Моето име е Александър Проданов, ученик съм в Математическата гимназия в Казанлък и съм 12 клас в момента. Олимпиец съм и участвам в ученически олимпиади по физика и математика. През последните няколко години участвам най-вече в международни олимпиади по физика и съответстващи национални олимпиади, които играят роля за подбор за тях. И… така.“
Така Александър Проданов, стипендиант на Фондация „Еврика“, бърза да приключи представянето си. И едва в края на разговора с него, заедно с учителя му по физика и астрономия Георги Бяндов от Природо-математическата гимназия "Никола Обрешков" в Казанлък, ще го накараме да провери все пак колко точно медала има. Александър ще започне да пресмята и да търси в телефона си.
Така ще стане ясно, че Александър Проданов е носител на 19 златни и 19 сребърни медала от олимпиади и по физика и по математика, и този брой непрекъснато се променя. Но ще стане ясно и нещо друго – че отличията изобщо не са най-важното за Александър.
По-важно е умението му да вижда красота в науката, да говори запалено не само за физика, но и за математика, химия, философия и литература, да цитира древногръцки философи и съвременни автори, да говори за етика и за смисъл.
В разговора се включва и Георги Бяндов, учител на Александър Проданов, за да разкаже какво е усещането да работи с умни деца, които го разбират и искат да научат повече.
Чуйте разговора на Оля Стоянова с Александър Проданов и неговия учител Георги Бяндов от Казанлъшката математическа гимназия.
Снимка: Личен архив на Александър Проданов
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg