С премиера посреща публиката си тази вечер (8 декември) Драматичният театър „Иван Радоев” в Плевен. Най-новото заглавие в неговия афиш е „Хамлет”. Постановката по прочутата трагедия на Уилям Шекспир е дело на Ованес Торосян, който е избрал да работи по превода на Гео Милев.
„През 2012 година участвах в постановката на Явор Гърдев на „Хамлет“ в Народния театър, като актьор, и разбрах, че това е един учебник. Преминавайки тогава през „учебника „Хамлет“ като актьор, стигнах до етапа, в който, понеже се занимавам и с режисура, реших да направя един уъркшоп, така да се каже, по режисура именно с тази пиеса, защото тя дава много.
Хамлет със сигурност не е меланхоличен човек. От мненията на разни критици ни се е натрапил един образ на един меланхоличен Хамлет… Не – тук Хамлет е образ, който може да бъде всеки един от нас. Там също открих много интересна препратка към Христос, към света, който се разпада, към човека, който иска да го промени. Хамлет не е принцът меланхолик, който ходи с книгата в ръка и мрънка. И тук правя паралели със съвременния млад човек, който е изгубен в този свят, който търси себе си, опълчва се срещу море от мъки, зачерква… Толкова много теми има вътре! Това е като някаква театрална Библия!“, сподели преди премиерата режисьорът Ованес Торосян.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
В ролята на Хамлет е актьорът Антъни Пенев.
Сценографията и костюмите са дело на Константин Вълков, автор на музиката е Милен Апостолов, хореограф – Андреа Гаврилиу.
Премиерните представления са на 8 и на 29 декември.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg