Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 декември – Световен ден на футбола

Борислав Борисов: Преди да мислим за продаване на играчи, да мислим за тяхното изграждане

Снимка: БНР

По инициатива на ООН 10 декември се отбелязва като Световен ден на футбола. За официална родина на футбола се смята Англия.

Корените на футбола отвеждат далеч в историята – преди повече от 2000 години. Игри, свързани с ритането на кръгли предмети, са били доста практикувани в Китай, Япония, сред индианците в Южна Америка, в древна Гърция, Рим, Египет, при племена на келтите, ескимосите, както и сред славянските народи.

Темата коментира в “Нашият ден“ Борислав Борисов, спортен журналист.

“Това, което винаги ме е привличало в играта, е усещането, че това не е само спорт, а мироглед и начин на поведение, на отношение между хората и спортистите."

Футболът се променя

"Онези ценности, които през 80-те и 90-те години бяха нещо нормално, сега изглеждат странно дори на моменти архаично, защото и светът се е променил. Футболът се превърна много повече в бизнес. Моралните ценности, които играта имаше, изчезнаха, онези футболисти, които играеха с превързани глави до последна капка кръв – сега на мода са гелът, прическата и т.н."

Борислав Борисов

Уреждането на мачове

"Няма идеален свят. Във всеки свят, в който има много пари, ще има хора, които ще се изкушат по друг начин да се случват нещата. Но най-голямото лекарство за това явление с уреждането на мачове е превръщането на футбола в огромен бизнес. Ако бизнесът струва 8 млрд. на година, кой ще си позволи да рискува да развали този бизнес, от който печелят всички, за някакви си хиляди. Когато имате един работещ огромен бизнес, какъвто би могъл да бъде футболът, тогава уреждането на мачове избледнява.

Неслучайно като явление уреждането на мачове върви в по-ниските дивизии, в тези дивизии, в които образно казано бизнесът не е толкова размит."

Ситуацията в България

"България имаше огромни таланти в 80-те, 90-те години на миналия век. Но, когато тези таланти излязоха в чужбина, се оказа, че от тях може да се печели. Големият проблем е, че хората, които се занимават с български футбол, поне в моите очи, приеха създаването на таланти за нещо лесно, обичайно, което така или иначе се случва.

И съответно решиха, че продажбата на тези играчи е начин да се върви напред. Трябваше да се помисли много повече за изграждането на тези играчи, които ще бъдат продадени. Понеже нишката се скъса в един момент, сега възстановяването и е много сложен процес и смятам, че това е най-големият проблем.

Да възстановим нишката на създаването на играчите, така както е било. Просто не е нормално, французите 1993 г., когато ги бием, да направят една обиколка из цяла Източна Европа, за да видят какво правят добре тук хората, да копират модела със спортното училище, да си го пренесат при себе си, а ние след това да го унищожим.

Имам своите пристрастия и към Димитър Бербатов, просто защото той по естествен начин би трябвало да промени нещата, но, ако настоящото ръководство успее да го направи, още по-добре. Нещо трябва да се случи, защото изоставаме до степен, която никой не си е представял."

Чуйте Боби Борисов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40