На 11 декември Драматичният театър „Николай Масалитинов” празнува своя 140-и рожден ден. Всъщност това е празник за цялата ни театрална общественост – Пловдивският театър е създаден с решение на Областното събрание на 11 декември 1881 година и става първият професионален театър у нас.
Днес театърът носи името на смятания за родоначалник на съвременната театрална школа в България артист и режисьор Николай Масалитинов.
Кулминацията в програмата за честването на годишнината е специално създаденият за юбилея спектакъл „Коприна” по едноименния роман на Алесандро Барико. Постановката е на Диaна Добрева, автор на драматизацията – Александър Секулов.
„Коприна” е приказка. Една красива приказка за любовта. Всъщност това е продължение на проекта „Одисей” за пътуващия човек – накъде пътува човек, какво взема от това пътуване, къде го носи, как го променя и какво е най-силното в този път – естествено любовта, любовта във всякакво измерение.
В тази пиеса ще срещнем два различни свята, които, докосвайки се един с друг, раждат красота, добро и огромна любов”, разказа в „Артефир” директорът на Пловдивския театър Кръстю Кръстев.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Премиерните представления на „Коприна” са на 11 и 13 декември.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg