По всичко личи, че разговорът за „завладените“ медии в „превзетата“ държава тепърва ще се задълбочава и няма как да бъде по друг начин, след като беше доказано, че много от системите за контрол в държавата ни не работят. Как се отразява това на медийния сектор?
И защо, по думите на проф. Нели Огнянова, гаранциите за правото на информация и медиен плурализъм отпадат или не се въвеждат?
И коя е „заигравката“, която парализира медиите в България?
Какво ни показва случаят с вестник „Труд“, избухнал преди дни, защото Министерството на културата и полицията, заради неплатени задължения, запечата помещенията, в които е настанен този вестник.
Все въпроси, на които отговаря в „Мрежата“ на доц. д-р Иво Инджов, политически и медиен анализатор, преподавател по журналистика във Великотърновския университет.:
„Случаят с в. „Труд“ е показателен за симбиозата, в която дълго време са съществували част от медиите в България, симбиоза с властта. Ние знаем с кого, с коя партия, с коя политическа сила, която беше и партия - държава, е реализирана тази симбиоза. Става въпрос за ГЕРБ. Случаят с „Труд“ е един остатък от системата, който показва, че има много останки, големи отломки от тази система и някои медии още не са си пречупили верноподаническия стил на отразяване на тази партия. Тези отломки могат да минират опитите за прочистване на медийната система в България. Глаголът „прочиствам“ не е хубав, но ще го свържа с това, което вие казахте, а именно да има някакви етични стандарти, които да се практикуват, да бъдат приети от журналистическата общност, да бъдат припознати от по-голяма част от медиите, защото не бива да очакваме 100% съгласие и на тази база медиите да започнат да контактуват като автономни организации с държавата, а не да зависят от нея с пряко или индиректно финансиране.“
Целия разговор може да проследите в звуковия файл.
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg