„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 12 декември.
Традиционният „Поетичен Никулден“ се проведе и тази година на 6 декември, този път под надслов „Четем и помним Николай Кънчев и Федя Филкова“. В него взеха участие наградени и номинирани поети между 2012 – 2020 г., както и двама от участвалите със слова за поезията литературни критици – Михаил Неделчев и Георги Гочев. Всеки от тях прочете по едно свое и по едно стихотворение на Николай Кънчев и Федя Филкова. Организатори бяха Проф. Пламен Дойнов и Милка Канети, сестрата на Федя Филкова. Тази година не бе връчена награда. Пламен Дойнов за новата кауза на Поетичния Никулден.
На 7 декември през 1891 г. е роден Васил Гендов. Гендов е автор на първия български филм „Българан е галант“. През 1921 г., заедно със своята съпруга Жана Гендова, създава Софийския пътуващ театър, в който е директор, режисьор и актьор. Създател на първата българска филмопроизводствена кооперация „Янтра филм“ и инициатор на създаването на първия Съюз на артистите в България, на Съюза на кинодейците, на Съюза на филмовите дейци, както и на Музея на българската кинематография. Този декември се навършват точно 130 години от рождението на Гендов. По този повод на 7 декември в кино „Одеон“ беше прожектиран реставриран вариант на филма „Любовта е лудост“ (1917 г.), както и беше открита изложба с фотографии от живота на режисьора. Повече за изложбата в „Артефир“ във вторник разказа Росен Спасов от Българска национална филмотека.
Нова зала – „Резонанс“ – ще има Дома на киното от 14 декември, а първата изява там ще бъде от 19 часа – гостуване на писателя Георги Господинов, който ще представи филмите на Теодор Ушев, създадени по негови творби и получили признанието на Американската киноакадемия – „Сляпата Вайша“ и „Физика на тъгата“. „Резонанс“ не е само физическо място. „Кино Резонанс – място за култура и търсещи умове“ е програма, създадена с цел оформяне на пространства за културен обмен около и с помощта на екипите на четири киносалона от Централна и Източна Европа – Дом на киното в София, TISZA MOZI в Соенок (Унгария), Център за дейности в Птуж (Словения), и Кино „Урания“ в Осиек (Хърватия). В „Артефир“ научихме подробности за зала „Резонанс“ от програмния директор на Дома на киното Христо Христозов.
През 2021 г. се навършиха 110 години от рождението на композитора Йосиф Цанков. Във времето на активния му творчески живот – 1929 -1971 той е написал над 500 творби. Сред тях шест оперети, множество танга, шлагери в различни ритми и стилове, поп песни, музика към филми и други. Като един от основателите на националното радио в България, по негови идеи са реализирани музикалните и детски радиопредавания. Йосиф Цанков е главен композитор на театър „Одеон” и дългогодишен главен редактор на „Балкантон”. По повод годишнината БНР и внукът на Йосив Цанков – джаз тромбонистът Велислав Стоянов – канят слушателите на 19 декември в 1-во студио на концерта „Среща в приказка (та)“. Новият прочит на творчеството на Йосиф Цанков е дело на Милен Кукошаров, а участие ще вземат камерен оркестър Софийски солисти с диригент Пламен Джуров, и джаз трио със солист Велислав Стоянов. В предаването „Трезор“ Велислав Стоянов разказа повече за концерта.
По повод 120-годишнината от рождението на Илия Бешков в изложбените пространства на Съюза на българските художници на "Шипка" 6 ще бъдат показани над 270 значими творби на художника, представителна част от колекцията на Плевенската художествена галерия Илия Бешков. За изложбата, която бе открита в петък, разказва кураторът Иван Велчев.
Чуйте предаването от звуковия файл.Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg