През какви изпитания преминаха двата международни кинофестивала "Cinelibri" и “Киномания“ заради новите изисквания, наложени от пандемията? Какви мерки се наложи да вземат и отрази ли се това върху зрителския интерес?
Темата коментира в “Нашият ден“ Надежда Московска от кино-литературния фестивал "Cinelibri".
“Зеленият сертификат“ се появи не само по време на фестивала, а ден-два преди церемонията по награждаването в Зала 1 на НДК, която беше почти разпродадена в Covid условията. Всъщност това изправи и нас, и всички зрители пред един голям проблем – голямо предизвикателство, за което може би не беше помислено, когато се обявиха тези мерки от днес за утре.
Главният проблем беше това, че голяма част от зрителите вече бяха закупили билети за бъдещи прожекции, имаше зали, които са разпродадени. С голяма част от хора, които нямат сертификати.
Особено по време на фестивала нито един от организаторите няма възможност за паника, тревога и притеснение. Това, което направихме беше просто да се мобилизираме за пореден път. От 2020 г. насам креативността ни излиза на преден план във всякакви такива ситуации.
Просто трябваше да помислим какво можем да направим така, че киното да стигне до хората, които искат да го видят, до всички, които са проявили желание да видят най-новите заглавия, да се срещнат присъствено или онлайн с режисьорите и актьорите, които ги вълнува. И успяхме – измислихме няколко варианта, по които да компенсираме зрителите.
Един от вариантите беше да им дадем и книги, и билети за прожекции след това за филми в регулярно разпространение, но и достъп до онлайн билети, тъй като фестивалът паралелно, освен присъствено тази година, се проведе и онлайн.
Бяхме пуснали около 21 филма в онлайн платформа и доста хора избраха този вариант, избраха да пренесат кино-литературния фестивал Cinelibri в домовете си. Единственото хубаво в тази ситуация е, че не оставихме нито един зрител разочарован. Не оставихме човек, който да не може да види това, което иска да види."
Темата коментира в “Нашият ден“ Владимир Трифонов, програматор на “Киномания“.
“Докато дойде нашето време, зрителите вече бяха свикнали, че изискването за “Зелен сертификат“ е нещо нормално. Нямахме кой знае какви проблеми с тази подробност, че зрителите бяха по-малко от нормалните времена, но това е обяснимо.
При всички случаи имахме достатъчно, доволни сме от нивото на посещаемост на прожекциите в кино салон, който всъщност и наш приоритет, затова сме и “Киномания“.
Ние правим обратно на колегите от Cinelibri показваме филмите онлайн не успоредно, а след края на физическите ни прожекции. Мисля да продължим с тази стратегия следващата година онлайн изданието ни ще бъде след физическото ни издание."
Чуйте разговора в звуковия файл
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg