Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Как станах свещеник“ – 33 лични истории в една книга

Как се събират 33 истории на българи, избрали да станат православни свещеници днес.

За пътя на избора разказва в “Нашият ден“ Димитър Митев, автор на книгата „Как станах свещеник“.

“Пътят е може би този, който мнозина други християни са извървели. До това да пожелаят да се запознаят с историята на някой свещеник. Когато човек започне да общува в енорията, в която се черкува с хората около себе си, започва да чува много интересни неща, свързани с вярата. Става му интересно как се отнася този въпрос и защо някой става вярващ, а след това защо става свещеник.

Присъствах на разговор с един от свещениците след службата, в която той разказваше някаква част от своята история по достигане до това да стане свещеник. Как преди това е бил атеист и активно проповядващ, че няма нищо извън света, което човек да може да го познава, като не го вижда, да може да го познава и в крайна сметка става свещеник.

Това много ме впечатли, защото разкриваше свещеника в една нова светлина, като всеки един от нас. На всеки един от нас може да се случи да бъде призован да стане свещеник.

Второто нещо беше, че събитията, които формират пътя на даден човек през вярата, са строго индивидуални, но имат един общ белег – винаги са свързани с онзи, който е подателят на живота, онзи, който е подател на всичко видимо и невидимо.

В тази много специфична история, събудила моя интерес, се зароди и интересът ми да чуя истории и на други свещеници, да видя дали е така при тях, или не е – кое е общото, кое различното.

Поисках първо благословение от моя свещеник да се захвана с подобно начинание и когато той благослови мина доста време, преди да запиша първото си интервю, което оформя и една история. Защото аз нямах някакъв набор от свещеници, с които да работя, или да се свържа.

Трябваше в хода на моя житейски път да открия свещеника, да го поканя за интервю и евентуално, ако той се съгласи, да го запишем. Така на случаен принцип се събираха контакти, а оттам и истории.

Контактувах със свещеници не само от България, свързах се с такъв в Румъния, в Русия, с такива в Америка и с всяка следваща история натрупвах увереността, че това, което правя, определено има смисъл и е нужно да се прави, защото не е правено.

Интересуваше ме кое мотивира даден човек да тръгне по този път – да изповядва вярата, второ, да поема и служения към Бог и човеците.

Една от най-впечатляващите истории беше – свещеник от едно малко село край Пловдив, който израства като обикновено дете в махалата на село.

Поради ред причини се увлича от военното дело, когато решава да се запише да учи за военен, се случва така, че се среща с един свещеник и само заради външния му вид, той изглежда много осиян от някаква вътрешна радост, поискал да учи за свещеник."

Чуйте Димитър Митев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47