Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 436

Следобедна разходка с Дядо Вазов

Снимка: Калина Станева

В епизод 436 „Трамвай по желание“ повежда своята публика на цветиста следобедна разходка с патриарха на българската литература Иван Вазов.

Литературен пътеводител в нашата ретроспекция е един от най-добрите специалисти по биографията и творчеството на народния поет, Катя Зографова.

Както се полага, разходката започва с драматургичните прояви на твореца. Интересът на Вазов към драматическата поезия се проявява още в 80-те години. Поводът за това бил външен, отбелязва неговият изследовател Цветан Минков. Пловдивският театър нямал национални пиеси и Вазов бил замолен да напише нещо. Така биват създадени комедията "Михалаки чорбаджи" , преработка на поемата му "Загорка".

Силен тласък за историческите си драми Вазов получава от открития през 1907 г. Народен театър, комуто той ревностно услужва с един значителен репертоар от исторически драми и драматизирани епически творби.

Какво още ни нашепва Дядо Вазов отвъд онези 100 години, откакто го няма?

Чуйте как превежда на днешен език посланията на народния поет Катя Зографова, литературовед, литературен историк, документалист и писател, автор на 15 книги, две от които посветени на Иван Вазов – „Неканоничният Вазов“ и „Хроники на Вазовия род“.

Чуйте предаването от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Ботйов с поетичен спектакъл

"Когато бръшлянът поникне" е дебютна стихосбирка на Александър Ботйов – родственик на поета революционер Христо Ботев. Тя ще бъде представена за пръв път пред публиката на 6 ноември от 19 часа на Арт сцена "Шипка" 34 . Актрисата Милена Червенкова и пианистът Марио Йоцов са сътворили своеобразен поетичен спектакъл с около 20 творби на автора...

публикувано на 06.11.24 в 17:09

"Фрагменти по пътя" – юбилейна изложба на Николай Янакиев

В галерията на Съюза на българските художници, на втория етаж на "Шипка" 6 до 15 ноември се представя изложба, проследяваща целия творчески път на художника Николай Янакиев.  Подредени са близо 100 произведения, по-голямата  част от тях са създадени през 2020-2024година. Заглавието "Фрагменти по пътя" обединява различни  по формати  знакови за..

публикувано на 06.11.24 в 16:40

Сатиричният театър с премиера на "Чумата" от Джордже Кокош

"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна Войкова-Найман, музиката – на Мартин Каров. В ролите ще видим актьорите: Божидар Мицев, Деница Даринова, Кирил Бояджиев, Георги Спасов, Петър Калчев. Спектакълът се играе на Камерната сцената на..

публикувано на 06.11.24 в 16:05

Бъдещето и настоящето според "Стълбата"

Живеем в разфокусирано общество, в постоянен режим на реакция. Едва се задържаме на повърхността на потопа от информация, а екраните, залепени за лицата ни, ни пречат да отстъпим крачка назад за да видим цялата картина. Темите се изхабяват изключително бързо, позициите са полярно противоположни, всеки попада в своята ехо стая и оттам си въобразява,..

публикувано на 06.11.24 в 11:15

Митове за крал Макбет

Уилям Шекспир отново е на театралната ни сцена. "Митове за крал Макбет" е четвъртата премиера за новия сезон на номинирано от "Малък сезон 2024" представление на Театрална работилница "Сфумато". Спектакълът е резултат от ателие върху пиесата на гения, което има за цел да изследва какво е злото и как то се поражда в човека. "Митове за крал Макбет" не..

публикувано на 06.11.24 в 08:50