Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Михаил Груев: 10 януари сложи край на илюзиите, че социализмът може да бъде съхранен

| обновено на 10.01.22 в 09:01
Доц. д-р Михаил Груев
Снимка: Божидар Любенов

Навършват се 25 години от щурма на Народното събрание по време на масовите протести срещу управлението на БСП. Събитията от 10 януари 1997 г. водят до края на управлението на правителството на Жан Виденов.

На този ден преди 25 години множество протестиращи граждани обсаждат парламента с искане за неговото разпускане. Сградата на Народното събрание става обект на обществено недоволство, чиято кулминация е в нощта на 10 януари 1997 година, когато хиляди щурмуват парламента, чупят и палят, а  депутати се барикадират.

10 януари 1997 г.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“.

Какво промениха събитията

“На първо място, промяната беше в това, че имаше разделянето на голяма част от българското общество с илюзиите, че социализмът може да бъде съхранен под някаква форма.

От друга страна, това е убеждаването на мнозинството от обществото, че България няма друга алтернатива освен интеграцията в НАТО, която последва през 2004 г. и в ЕС през 2007."

Дистанцията на времето

“Самият факт, че днес отбелязваме 25 години, е важен. Младите хора, които са под 30-годишна възраст, изобщо нямат нито спомен, нито някаква представа какво се е случило. В крайна сметка това води до избледняване на емоциите и до налагането на един по-хладен и безпристрастен анализ.

Ако трябва да обобщим, трябва да кажем, че кризата, която е без съмнение най-дълбоката и всеобхватна, в която българското общество може би през последния век се е намирало или поне от Втората световна война насам, показа и някои положителни страни.

В един момент в обществото задейства някакъв рефлекс на самосъхранение – както опозиция, така и управляващи стигат до някакъв консенсус, който може да е мъчителен и труден, но все пак показа, че някъде трябва да се сложи границата.

Това е може би най-здравословното, което показва тази криза. Българското общество не преживя такива вътрешни конфликти и граждански сътресения, каквито се случиха в постсъветското пространство, в бивша Югославия, ако искате и в съседна Румъния.

Преживяваме ли днес революция?

“Не бих сравнил двете ситуации. Революция означава повратна точка , от която събитията тръгват в друга посока. Мисля че ситуацията днес е доста по-различна.

В крайна сметка нямаме такива нито икономически, нито политически сътресения. Да, действително, има и морална криза в българското общество, има девалвация на ценности, но това са други процеси, които не са свързани с политическата система и икономическата ситуация в страната.“

Чуйте доц. Михаил Груев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25