Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Михаил Груев: 10 януари сложи край на илюзиите, че социализмът може да бъде съхранен

| обновено на 10.01.22 в 09:01
Доц. д-р Михаил Груев
Снимка: Божидар Любенов

Навършват се 25 години от щурма на Народното събрание по време на масовите протести срещу управлението на БСП. Събитията от 10 януари 1997 г. водят до края на управлението на правителството на Жан Виденов.

На този ден преди 25 години множество протестиращи граждани обсаждат парламента с искане за неговото разпускане. Сградата на Народното събрание става обект на обществено недоволство, чиято кулминация е в нощта на 10 януари 1997 година, когато хиляди щурмуват парламента, чупят и палят, а  депутати се барикадират.

10 януари 1997 г.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“.

Какво промениха събитията

“На първо място, промяната беше в това, че имаше разделянето на голяма част от българското общество с илюзиите, че социализмът може да бъде съхранен под някаква форма.

От друга страна, това е убеждаването на мнозинството от обществото, че България няма друга алтернатива освен интеграцията в НАТО, която последва през 2004 г. и в ЕС през 2007."

Дистанцията на времето

“Самият факт, че днес отбелязваме 25 години, е важен. Младите хора, които са под 30-годишна възраст, изобщо нямат нито спомен, нито някаква представа какво се е случило. В крайна сметка това води до избледняване на емоциите и до налагането на един по-хладен и безпристрастен анализ.

Ако трябва да обобщим, трябва да кажем, че кризата, която е без съмнение най-дълбоката и всеобхватна, в която българското общество може би през последния век се е намирало или поне от Втората световна война насам, показа и някои положителни страни.

В един момент в обществото задейства някакъв рефлекс на самосъхранение – както опозиция, така и управляващи стигат до някакъв консенсус, който може да е мъчителен и труден, но все пак показа, че някъде трябва да се сложи границата.

Това е може би най-здравословното, което показва тази криза. Българското общество не преживя такива вътрешни конфликти и граждански сътресения, каквито се случиха в постсъветското пространство, в бивша Югославия, ако искате и в съседна Румъния.

Преживяваме ли днес революция?

“Не бих сравнил двете ситуации. Революция означава повратна точка , от която събитията тръгват в друга посока. Мисля че ситуацията днес е доста по-различна.

В крайна сметка нямаме такива нито икономически, нито политически сътресения. Да, действително, има и морална криза в българското общество, има девалвация на ценности, но това са други процеси, които не са свързани с политическата система и икономическата ситуация в страната.“

Чуйте доц. Михаил Груев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31