Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Фитнес инженерство“ и здраве – как да се съхраним

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

“Фитнес инженерство“ или за това колко важна е личната мотивация разказва в “Нашият ден“ личният треньор Димитър Михайлов:

“Когато човек е в режим на оцеляване, тъй като пандемията е една война срещу вирус, който не виждаме. Логично е да дадем стъпка назад от това как изглеждаме и дали сме в перфектното тегло, когато има редица по-важни неща, за които трябва да мислим.

“Фитнес инженер“ е шега, която тръгна от мои приятели. По образование съм софтуерен инженер, но фитнесът като цяло, добруването на хората, тяхното физическо здраве винаги е бил голям мой интерес. Винаги съм търсил отговор на въпроса – какво кара хората да се променят към по-добро.

Да се грижим за здравето си е учение, както да поддържаме хигиенни навици и да се грижим за облеклото си. Това също е навик, който трябва да изградим.

По тази причина е от значение да проследим как работи въпросният вътрешен двигател в контекста на нашия живот.“

Преди грандиозните планове

“Преди да си поставим големи цели за здравето, е важно да си отговорим на два големи въпроса – какво искаме да постигнем и дали ние искаме да го постигнем.


Дали го искаме просто, защото искаме да приличаме на човека х, или искаме да тежим, колкото сме тежали преди х години. Това не са непременно цели, чието постигане ще ни направи по-щастливи от преди товаВторото е е да имаме много ясна представа с какво време и ресурси разполагаме.“

Какво трябва да променим

“Има редица проучвания и интересни наблюдения, че независимо какво ще кажем сега, независимо какво науката и какви технологии ще постигне човечеството 20-25% от хората няма да направят нищо със здравето си по редица фактори. Това не е защото са мързеливи, ограничени или други подобни неща, напротив, голяма част от хората, когато стане дума за тяхното здраве, виждат една голяма канара, която трябва да прескочат или заобиколят.“

Промяната

“Грижата за здравето е въпрос на културна промяна, но и на изготвянето на един план за действие, който е 100% верен за нас. Последните две години направиха така, че огромно количество хора да възприемат колко важно е тяхното здраве.“

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47