Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Култура на хранене според старите български готварски книги

Росен Петков
Снимка: личен архив

Росен Петков е колекционер на редки и ценни книги, изследовател на печатни артефакти, занимава се с дигитални изкуства и компютърна графика. Изданията в сбирката му наброяват 10 000, а една част от тях са стари автентични български готварски книги. „Те са специална част от колекцията ми, защото отразяват културата, вярванията, живота на хората – кухнята на един народ е свързана с неговата история” – казва Росен Петков.

Важна за нашата история е първата готварска книга – тази на Петко Славейков, наречена „Наставления за всякакви гозби според както ги правят в Цариград и разни домашни справки”. „Това е кухнята на средната класа, на онези, които могат да отидат до пазара и да си купят продукти, много интересни и изобщо не прости рецепти. – казва Росен Петков – Понякога дори много деликатесни. Можем да намерим рецепта за пълнен пъпеш или дори за моруна.”

„Друг издател от 19 век – Смрикаров – в своята книга „Додатъци” обръща специално внимание режима, на здравословния начин на живот. Той е и човекът, който популяризира картофите в Самоков. Те не са били много използвани у нас чак до средата на 20 век. Предпочитан продукт е бил оризът”.

Чуйте в „Какво се случва" още подробности за ценните издания на Росен Петков, тяхното съдържание и съхранение.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..

обновено на 06.11.24 в 11:45

Първото събития на "Human Rights Talks" събира активисти и културни дейци в "Топлоцентрала"

На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа, бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" –  инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти..

обновено на 06.11.24 в 10:52

"Ангели на пътя": Когато загубата се превръща в мисия за живот

В рубриката "Епизоди от живота" разказваме за обединението "Ангели на пътя" – сдружение, създадено от родители и близки на загинали в катастрофи деца , които посвещават силите си на мисията за безопасност и справедливост на пътя. Основателката на сдружението, Петя Иванова , споделя за мотивацията, вдъхновението и болката, които стоят зад..

обновено на 06.11.24 в 09:47
Иван Попов

Видеопоредицата Sprouts – сложните теми на разбираем език

Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts.   Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..

публикувано на 06.11.24 в 09:10

Импулсът в мен: Проблемът TikTok

Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...

публикувано на 06.11.24 в 06:20