Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ловецът, който няма време за лов

инж. Васил Василев
Снимка: www.slrb.bg

Когато човек като инж. Васил Василев, председател на Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“, е гост на предаването „И рибар съм, и ловец съм“, то тогава въпросите нямат край, а програмното време просто не стига.

Разговорът не може да не започне с честитки за Васильовден (по старому) и с приемането на Националното ловно-рибарско сдружение (най-старата неправителствена организация в България) в Международния съюз за защита на природата и природните ресурси. Разбира се, не пропускаме да погъделичкаме самочувствието си с въпроси от сорта: Какво означава това за нас? Чест ли е за 120-годишната ни организация? Какви са ползите от членството ни? Какви са отговорностите? И т.н. и т.н.

Но не можем да подминем и злободневни теми като:

инж. Васил Василев

Ново правителство – нов късмет! Т.е. време ли е за промяна на Закона за лова и опазване на дивеча и какви са инициативите на СЛРБ?

Новата селскостопанска политика на страните членки в ЕС – тема от изключително значение за опазването на дребния дивеч!

Европейските регулации и ограничения – забрани за лов, промяна на срокове и видове.

Каква ще бъде съдбата на оловните боеприпаси, как ще си върнем близо 400 хиляди риболовци в Съюза?

Благотворителни инициативи, черна статистика за инциденти по време на лов, Африканската чума по свинете и алтернативните видове дивеч, бракониерството, подготовката и преподготовката на ловците...

Все неща, за които не може да не се пита.

Е, има и малко човешки въпроси като: Как е посрещнал Новата година? По-добра ли е слуката, откакто е председател на Съюза, и има ли време изобщо да ходи на лов? Личната му равносметка за годината…

Неща, които можете да разберете само от разговора с инж. Васил Василев.

Снимки – СЛРБ (www.slrb.bg)


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35

Обхват под 20% в скрининга за рак на маточната шийка – дали това е успех?

В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..

обновено на 07.05.25 в 12:33

Смолян отбелязва 100 години проекционни планетариуми със специален филм

На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..

обновено на 07.05.25 в 10:05

"Локалите" – новото име на агресията сред младежите

"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..

публикувано на 07.05.25 в 09:40
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00