Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Олеанна” и тоталният отказ от комуникация

Снимка: стоп-кадър

„Олеанна” е най-новият спектакъл в репертоара на театър „Любомир Кабакчиев” в Казанлък. Пиесата е на американския драматург Дейвид Мамет, а постановката – на Надя Панчева.

Основният конфликт в „Олеанна” е между студентка и нейния преподавател.

„Мисля, че пиесата е подходяща за дебют, тъй като темата все още ми е прясна, тъй като аз току-що завърших университет и сетивата ми все още са настроени по темата – остро, бих казала.

Иначе самата пиеса ме спечели с това, че една привидно банална тема – отношения между учител и ученик, е разказана по абсолютно оригинален начин. И извън целия политически и социален контекст всъщност отдолу стои един проблем за тоталното неразбиране между хората и тоталния отказ за комуникация, който мисля, че е много актуален в момента”, сподели в „Артефир” Надя Панчева.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

„Олеанна” е дебютен спектакъл на професионална сцена за младата режисьорка и за актрисата Теона Димова, които са абсолвенти в класа на проф. Пламен Марков, випуск 2021. В представлението участват още актьорите Дария Димитрова и Милен Вангелов. Сценографията и костюмите са на Ирина Цапрева.

Публиката в Казанлък може да гледа премиерното представление тази вечер (19 януари) на сцена „Любомир Кабакчиев”, а на 9 февруари спектакълът ще гостува в София, на сцената на Yalta Art Room.

Снимки: ФБ профил на театър „Любомир Кабакчиев”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25