Средният разход за един български пациент се е увеличил и то значително, над 500 лева в сравнение с предходната година. Той варира в пъти между различните болници. Какви са причините пациентът да е все по-скъп на здравеопазването?
Темата коментира в “Нашият ден“ икономистът в областта на здравеопазването Аркади Шарков:
“Множество са факторите, касаещи ценообразуването на един пациент, преминал през болница. По принцип системата на здравеопазването изразходва повече отколкото пациентът заплаща за своето здравеопазване в някои направления, но не във всички.
Работещите в частния сектор плащат 1,5 отгоре и за тези, които държавата осигурява. Има една неравнопоставеност между работещи, такива, които държавата осигурява и съответно трансфер от държавата, когато се заплаща за българския пациент.
В последните две години пандемията минава и с много смъртни случаи в България и по света, което наложи нов тип политика в системата на здравеопазването, а именно в повечето случаи приходите на лечебните заведения зависеха от тяхната дейност. Ако премине пациент, на лечебното заведение ще бъде заплатено.
Последните две години социалните механизми, които държавата създаде за подпомагане на лекарите в Covid системата за добавяне на извънредни клинични пътеки, които да заплащат съответно и лечението, допълнително внесоха едно финансиране, което ще остане под въпрос в момента, в който кризата приключи."
Клиничните пътеки
“Когато един пациент струва по-малко на лечебно заведение, за да го изпишат здрав, можем да кажем, че това заведение изразходва по-оптимално парите. Ако погледнем от другата страна – парите, които държавата дава под формата на пари за клинични пътеки, дали са достатъчни.
Защото клиничните пътеки, които касаят лечението на Covid, бяха вдигнати на 1450 лв. Но множеството анализи на групи лечебни заведения в България сочеха, че средно един пациент струва между 2500-3000 лева на лечебните заведения.“
Печелят ли болниците от кризата
“Нито едно от лечебните заведения не е доволно от това, че има Covid, тъй като бива спиран плановият прием, който им носи по-голямата част от приходите. Covid унифицира дейността на болниците и ги прави по-зависими от държавата.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Сто дни след ареста на Екрем Имамоглу хиляди се събраха пред Общината в Истанбул, а журналисти от турското сатирично списание LeMan бяха арестувани заради публикуването на карикатура на Мохамед. Каква роля играе LeMаn в Турция и предстоят ли нови големи протести там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Тайфур Хюсеин , зам.-главен..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на недоверие "Партия, която е очевиден инструмент за руско влияние, полага максимално усилие да провали прехода на България към еврозоната и ползва парламентаризма за това. Те съществуват, за да..
Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване от село Чеканчево, община Горна Малина. По време на традиционните кулинарни дни, в подвижното студио на програма "Христо Ботев" в двора на шеф Лъчезар Лачев се срещаме със самия него сред аромати и вкусове на ястия от световната и традиционната българска кухня, както и с..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор Тагарев , ръководител на Център по мениджмънт на сигурността и отбраната към БАН. "Аз мисля, че украинското ръководство е напълно ясно, че не може да разчита на САЩ по начина, по който разчиташе до..
Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg