На специална пресконференция директорът на Плевенската филхармония направи преглед на изминалата 2021 г. Според него въпреки всички рестрикции заради пандемията тя е била успешна за състава. Освен концерти в града те са изнесли и много концерти в страната.
Като специални събития бяха отбелязани Четвъртият международен конкурс „Гена Димитрова“ и майсторският клас на проф. Марио Диас със студенти от Моцартеума в Залцбург. Този клас е предвидено да се проведе отново през тази есен, както и двата концерта на участниците в него в Плевен и в София под диригентството на Найден Тодоров.
Особена радостен е фактът, че най-после Плевенската филхармония има своя административна сграда. Любомир Дяковски изказа благодарност към хората, помогнали за осъществяването на начинанието. Това са бившият областен управител Мирослав Петров и комисар Станислав Атанасов – директор на регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
Сред другите важни неща за изминалата година бяха откроени наградата ,,Северно ехо” получена за принос в издигането на публичния имидж на Плевен в национален мащаб, присъдена му в края на миналата година от плевенските журналисти, както и отличието „Кристална лира“, връчено на Хилда Казасян за участието ѝ в концертите на Плевенска филхармония „Да послушаме кино“.
,,Всъщност цялата ми дейност е подчинена на това, да се говори повече за нашия град. Затова пътуваме из цялата страна, участваме във фестивали, за да може Плевенска филхармония, показвайки себе си, да показва успехите на нашия град Плевен. Благодарни сме и за това, че имаме подкрепата на Община Плевен“.
Новият проект, който е подготвен за тази година, е „Светът на киното в музика“, а първият концерт е на 3 февруари. Солисти ще бъдат Хилда Казасян, Васил Петров, Теодосий Спасов, Михаил Йосифов, Живко Петров, Димитър Крамфилов и Христо Йоцов. Диригент ще бъде Борислав Йоцов. Сезонът ще продължи с отлагания юбилеен концерт „Веско Ешкенази на 50“, който ще бъде на 16 април в Зала 1 на НДК. Диригент е Мартин Панталеев – братът на Веско, с участието на Койна Русева и Люси Дяковска.
„В последния момент включихме невероятната акордеонистка Вероника Тодорова и от там се роди един нов проект, който ще направим през тази година. Той е озаглавен „В света на музиката“ – с Веско Ешкенази и Вероника Тодорова. Репетициите по него трябва да започнат в средата на април”, уточни още Любомир Дяковски.
Чуйте репортажа на Виолета Кръстева.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg