Театърът се случва там, където светлината и тъмнината танцуват своя танц. На ръба на смъртта, точно преди прераждането. Или както казва Стайко Мурджев, режисьорът на „Портретът на Дориан Грей“ – постановката на Благоевградския драматичен театър „Никола Вапцаров“, която ще се играе в театър „Азарян“ на 7 март от 19 часа:
„Театърът и всяко едно представление, направено с ум и душа, са по-близо до прераждането и възкръсването.“
Причината е много проста, може би точно това я прави и толкова велика – есенцията на истинския театър е невидимото за очите.
Всеки, който прекрачи прага на театралния салон, влиза един, а излиза друг. Учи се на живот от най-добрия учебник за човешката природа – театърът. Започва да си задава въпроси – за добрия и лошия в него, за трансформацията на личността, за битките на душата и егото, за „Аз“, „Ти“ и „Ние“, за идеята да бъдеш част от обществото, в което така или иначе си включен. И за съвършенството започва да се пита – но не как да го постигне, а как да балансира около него.
Според Севар Иванов – актьорът, влязъл в образа на Дориан Грей, съвършенството не е свързано с външния свят на човека, а с това да развиваш себе си и да правиш всичко възможно да допринасяш за доброто на другите и на теб самия.
По думи на режисьора на представлението днес е най-подходящото време да си припомним романа на Оскар Уайлд. Да си припомним и как героите в него се уповават на един фатален принцип, а именно – че външната красота гарантира вътрешно съвършенство. Спомним ли си това, още по-силно ще закънти в нас фактът, че външният свят всъщност е огледало на вътрешния. И за да ни бъде добре отвън, ще трябва първо да се погрижим да ни е изрядно вътре, в душата.
„Важно е всеки от нас да осъзнае дали живее смислено“, споделя Севар Иванов в „Какво се случва“. И допълва:
„Всеки е Дориан Грей за някого. Всеки е и Базил Хауърд – художникът, както и лорд Хенри Уотън за някого. Всеки може да си отговори сам за себе си кои са неговите герои.“
Севар е и заместник-директор на театъра в Благоевград. Съчетава административната работа с полета на творческата душа. Играе на сцената, но и координира случващото се на нея. Затова в звуковия файл можете да чуете подробности и за една друга постановка на Благоевградския драматичен театър „Никола Вапцаров“ – „Тартюф“, различният прочит на режисьора Дамян Тенев.
В звуковия файл ще чуете още:
· за отрезвяването, до което достигаме при срещата ни със смъртта – тази на душата, но и тази на разума;
· за лошото, от което бягаме, но и от което се храним;
· за съвременния Дориан Грей и за тартюфовците днес;
· за пандемията от социалните мрежи, в която живеем много повече от три години;
· и най-вече за театъра като учебник за човешката природа.
Снимки – Благоевградски драматичен театър „Никола Вапцаров“, фотограф Иван Дончев
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg