Координационният съвет на браншовите организации в устройственото планиране, инвестиционното проектиране и строителството предлага 7 ключови приоритета за устойчивото развитие на сектора, както и конкретни политики и мерки за постигането им.
Кои са тези 7 приоритета?
Темата коментира в “Нашият ден“ арх. Владимир Милков, председател на УС на КАБ:
“Самият Закон за устройството на територията, който е действащ в момента, предлага изключително тежко административно бреме в инвестиционния процес, затова сме разделили нещата на две. Първо искаме много скорошни промени в ЗУТ (Закон за устройство на територията) и както разговаряхме в НС да се случат до края на юни.
За да може ЗУТ да функционира нормално и целия строително-инвестиционен бранш да върши добре своята работа.
Искаме още на този етап да въведем цифрово предаване, облекчаване на административната тежест, доколкото е възможно. Въвеждаме регистрационен режим на проектите.
Втората част това е изработването на нов кодекс, което трябва да обедини абсолютно всички закони, уреждащи материята в регионалното развитие на архитектурностроителни процес.“
Приоритетите
“Първият приоритет е създаване на кодекс и интегриране в него на всички закони, които уреждат материята.
Вторият основен момент е облекчаване на административната тежест, облекчаване в максимална степен на инвестиционния процес, въвеждане на дигитализация и разрешителен режим за проектите. Идеята е максимално да бъде намалена бюрократичната тежест и съкратени сроковете за изготвяне на проекти и получаване на строително разрешение.
Третият приоритет е ограничаване на предпоставките за корупция. Това трябва задължително да се случи един път със Закона за устройство на територията, отнемане монополното право на общинската администрация да се разпорежда и да одобрява проекти, второто е да се въведе абсолютна ясна дигитализация. Всички проекти да бъдат качени в една цифрова платформа и всеки да има достъп до одобрените устройствени проекти.
Другото нещо е основна реформа в Закона за обществените поръчки. Това е гаранция, че ще направим решителна крачка в ограничаване на корупцията."
Какво е инженеринг в строителството?
Темата коментира в “Нашият ден“ Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране:
“При стандартния инвестиционен процес се изпълнява първо проект, този проект завършва с чертежи и количествени сметки. На базата на този проект се организира търг за изпълнение и след това започва изпълнението. Като този, който изпълнява проекта, изпълнява и авторски надзор.
Другият начин на провеждане на строителството е на инженеринг. Това е търг за изпълнение и то за изпълнение, включващо проектирането. Там проектирането се е изместило след провеждане на търга, в този момент проектантът се явява подизпълнител или дори служител на строителя.
Като едни отговорни хора ние искаме да сме от страната на възложителя. Една от причините е, че човешката дейност е нещо, в което винаги има грешки. Бихме желали нашите проекти да са на по-ранен етап, когато все още не са въвлечени големите пари на обществото.
Проектирането представлява около 5% от целия продукт и тогава да можем съвместно с възложителя, в случая община и държава, да открием нашите грешки, да прецизираме нашите проекти, да намерим най-доброто решение за обществото.
Другата причина е, че когато се прави инженеринг трудно можем да сравняваме резултатите от търга, който е за строителство. Тогава не са въведени достатъчно константи има страшно много неизвестни и различните строители предлагат различните решения.“
Чуйте от целия разговор в звуковия файл повече за исканите промени в Закона за обществените поръчки и подробности за посочените 7 приоритета.
Започваме със загадка: ако тръгнат едни ловци от Русе към Силистра, а едни рибари хукнат от Силистра към Русе – къде ще се срещнат пътищата им точно след 60 км? Веднага отговаряме – в Тутракан, където гостува предаването "И рибар съм, и ловец съм". Посрещнаха ни гостоприемно членовете на Ловно-рибарско сдружение "Сокол" д-р Димитър Стефанов,..
В предаването "Нашият ден" и неговата рубрика "Разговорът" гостува Габриела де Лука – изключително колоритна дама, католичка по рождение и италианка по кръв, която разказа за своя аристократичен произход и неподвластната на обществени норми любовна история на своите баба и дядо. Всичко започва в пансион за знатни девойки, където младите дами..
Заедно с микробиолога д-р Йордан Стефанов във "Време за наука" опровергаваме упоритите фалшиви твърдения, че маята за хляб съдържа глутенови дрожди, отразяващи се изключително зле на човешкото здраве. Няма абсолютно нищо вярно – маята представлява просто обикновени и доста безобидни дрожди, които се използват в различни части от хранителната..
Отново поставяме проблема със свръхзадлъжнялостта на физическите лица : защо той е важен за България и каква е причината толкова време да не бъде решен? Какъв е опитът на другите европейски страни в решаването на този социално и икономически значим въпрос? Защо е важно хората да могат да получават безплатни консултантски услуги и кой е начинът да..
В голямата зала на общината във Велико Търново ще се състои прожекция на двата късометражн филма "На брега на морето" и "Град на призраци", за да бъдат запознати младежите в града с темата за трафика на хора. Събитието е организирано от местната комисия за борба с трафика на хора, българския клон на международната НПО организация "Кампания..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg