Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитектурно-строителният бранш със 7 приоритета за устойчивото развитие на сектора

Снимка: Георги Нейков, БНР

Координационният съвет на браншовите организации в устройственото планиране, инвестиционното проектиране и строителството предлага 7 ключови приоритета за устойчивото развитие на сектора, както и конкретни политики и мерки за постигането им.

Кои са тези 7 приоритета?

Темата коментира в “Нашият ден“ арх. Владимир Милков, председател на УС на КАБ:

“Самият Закон за устройството на територията, който е действащ в момента, предлага изключително тежко административно бреме в инвестиционния процес, затова сме разделили нещата на две. Първо искаме много скорошни промени в ЗУТ (Закон за устройство на територията) и както разговаряхме в НС да се случат до края на юни.

За да може ЗУТ да функционира нормално и целия строително-инвестиционен бранш да върши добре своята работа.

Искаме още на този етап да въведем цифрово предаване, облекчаване на административната тежест, доколкото е възможно. Въвеждаме регистрационен режим на проектите.

Втората част това е изработването на нов кодекс, което трябва да обедини абсолютно всички закони, уреждащи материята в регионалното развитие на архитектурностроителни процес.“

Приоритетите

“Първият приоритет е създаване на кодекс и интегриране в него на всички закони, които уреждат материята.

Вторият основен момент е облекчаване на административната тежест, облекчаване в максимална степен на инвестиционния процес, въвеждане на дигитализация и разрешителен режим за проектите. Идеята е максимално да бъде намалена бюрократичната тежест и съкратени сроковете за изготвяне на проекти и получаване на строително разрешение.

Третият приоритет е ограничаване на предпоставките за корупция. Това трябва задължително да се случи един път със Закона за устройство на територията, отнемане монополното право на общинската администрация да се разпорежда и да одобрява проекти, второто е да се въведе абсолютна ясна дигитализация. Всички проекти да бъдат качени в една цифрова платформа и всеки да има достъп до одобрените устройствени проекти.

Другото нещо е основна реформа в Закона за обществените поръчки. Това е гаранция, че ще направим решителна крачка в ограничаване на корупцията."


Какво е инженеринг в строителството?

Темата коментира в “Нашият ден“ Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране:

“При стандартния инвестиционен процес се изпълнява първо проект, този проект завършва с чертежи и количествени сметки.  На базата на този проект се организира търг за изпълнение и след това започва изпълнението. Като този, който изпълнява проекта, изпълнява и авторски надзор.

Другият начин на провеждане на строителството е на инженеринг. Това е търг за изпълнение и то за изпълнение, включващо проектирането. Там проектирането се е изместило след провеждане на търга, в този момент проектантът се явява подизпълнител или дори служител на строителя.

Като едни отговорни хора ние искаме да сме от страната на възложителя. Една от причините е, че човешката дейност е нещо, в което винаги има грешки. Бихме желали нашите проекти да са на по-ранен етап, когато все още не са въвлечени големите пари на обществото.

Проектирането представлява около 5% от целия продукт и тогава да можем съвместно с възложителя, в случая община и държава, да открием нашите грешки, да прецизираме нашите проекти, да намерим най-доброто решение за обществото.

Другата причина е, че когато се прави инженеринг трудно можем да сравняваме резултатите от търга, който е за строителство. Тогава не са въведени достатъчно константи има страшно много неизвестни и различните строители предлагат различните решения.“

Чуйте от целия разговор в звуковия файл повече за исканите промени в Закона за обществените поръчки и подробности за посочените 7 приоритета.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51