Неотдавна в Покана за пътуване разказах за неотдавнашното си пътуване до Дубай. И обещах продължение, защото не мога да пропусна пищната цветна феерия Миракъл гардън, която напълно отговаря на името си – градина на чудесата. И това насред най-несретната пустиня, която сте виждали.
Както вече споменах, в Дубай са обсебени от идеята всичко да им е най-най. Това пиршество от цветя и зеленина се е ширнало на площ от 72 хиляди квадратни метра и според местните е най-голямата градина, създадена от човешка ръка. Но дори да не е така, 109-те милиона различни цъфтящи растения в нея звучат внушително.
Но това е само началото. Пъхате 10 дирхама в една машина, въртите до изнемога и апаратът изплюва тенекиена монета, която сами сте си „отпечатали“. С образа на Бурж Халифа, естествено. За тениските, шапките и традиционните прахосъбирачки няма да споменавам, защото, когато преодолеете сувенирните рубежи, пред очите ви се открива гледка по-хубава от всяка картичка. При това с 360-градусова панорама, която се променя с всяка крачка.
В съседство е преживяването, което не е за хора със слаби сърца – както си вървите по стъкления под, той внезапно се напуква. Наужким, разбира се. Ако решите да се поглезите в най-високия ресторант в света ще трябва да слезете до първия етаж и да вземете специалния асансьор до него. В Бурж Халифа има и 900 апартамента, чиито цени паднали близо наполовина веднага след откриването поради голямото предлагане. И значителните неудобства. Ако случайно сте пушач, за всяка цигара ще трябва да слизате до партера, защото в сградата тютюнът е забранен, нищо че сте си у дома.
Впрочем, името на кулата е сменено в последния момент. Небостъргачът е замислен да се казва Дубай, но предвидените милиард и половина драматично свършват и без финансовата инжекция на президента на Обединените арабски емирства Халифа бин Зайед нямало как да бъде довършена. Ами да, само самопочистващата система за 25-те хиляди прозореца струва над 8 милиона долара.
В Дубай наричат Палм джумейра осмото чудо на света и доказват със снимки, че изящната форма на изкуствения остров наистина се вижда от космоса. Както личи от името, творението представлява ствол на финикова палма с 16 листа и полумесец под формата на бариерен риф. Тъй като местният пясък не е подходящ, 560-те хектара са изградени от натрошени скали от планината Хаджар, а пясъкът е от дъното на Персийския залив. Така се появява ръкотворният остров, на който са разположени частни резиденции със собствени пристанища, хотели и апартаменти. И понеже теренът е изкуствен, няма проблем да си купите имот с право върху земята. Ако можете да си го позволите, разбира се.
Глобал вилидж пък е целият свят в едно забавление. Малко наивно, но доста питателно. Представете си катедралата Василий Блажени в Москва до Айфеловата кула и срещу казахски аул. Подредбата на павилионите е доста хаотична – като залци, струпани в чинията на злоядо дете, но във всеки може да се открие храна от съответната държава, автентични стоки и атмосфера, в която да се потопиш. На почти истинския плаващ пазар, типичен за Азия, в лодките къкрят гозби.
На пода в обиталището на Ирак е постлан огромен персийски килим, а копията на асирийски и шумерски богове в естествен ръст допълват внушителното въздействие. Но… колкото и цветно да ви го разказвам, най-добре е да видите Глобал вилидж със собствените си очи.
Незабравимо приключение е вечерята на яхта или ладия тип характерните за региона лодки дау, с каквато Синдбад Мореплавателят стигнал чак до Индонезия. Храната наистина е вкусна, но от играта на светлините върху небостъргачите забравяте да ядете. А когато лодката мине покрай Аин Дубай – най-високо виенско колело в света – 250 метра, двойно повече от Окото на Лондон, има опасност да зяпнете непоправимо. В сряда и петък към разходката из залива по тъмно има допълнителна екстра – шоуто на дроновете. По-дългата му версия струва на местните власти 299 хиляди долара всеки път. Няколко „карета“ светещи точки, строени като римски легиони. Първоначално дефилират в строен ред, но после започват да рисуват чудни картини, свързани с местния бит. Рибар хвърля мрежа в морето. Жарко слънце изгрява над пустинята. Арабски жребец препуска в галоп. Символът на дубайското гостоприемство – чайникът – налива живителна течност. И всичко това изобразено от дронове в светещи картини.
Рееш поглед в небето и разбираш значението на английския израз "дъхоспираща гледка".
Снимки и видео Магдалена Гигова
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg