Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Николай Витанов:

Населението на България ще намалее с 1 млн. след 20 години, ако не повишим благосъстоянието

Проф. Николай Витанов
Снимка: Ани Петрова

“Ако не вземем мерки за бедността, населението в страната ще намалее с 1 млн. човека в следващите 20 години“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Николай Витанов от Института по механика на БАН:

“Поради това, че раждаемостта ще бъде ниска, количеството на възрастните хора ще се увеличи и това ще доведе до проблеми – или трябва да се вдигат данъците, или пенсионната възраст. Проблемът е, че вече доста сме затънали в блатото, защото 30-40 години не се прави нищо.“

Спорът между финансовия министър и работодателите

“Разбирам какво казва финансовият министър, може би го е казал малко по-силно. Чак да изваждаме работодателите насилствено от пазара – не. Но биха могли да се създадат условия за това работодателите да тръгнат по пътя на технологичното обновление, а не по пътя на експлоатацията на работниците.

Тези от работодателите, които не тръгнат по този път, трябва да отпаднат по естествен начин. Другият път е задънена улица, не може до безкрайност да експлоатираш работника.

Пред нас има два пътя – единият да продължим с експлоатацията на българския работник, другият – да си построим империализъм. Когато вие накарате хората от другите страни да работят за вас.“

Заплатата

“Неокенсианската школа казва, че има два начина да процедирате с една държава. Единият е, ако сте интелигентен предприемач, да увеличавате производителността на труда чрез технологични нововъведения и иновации и по този начин да осигурявате по-добри заплати. Другата е Чикагската – като не можеш да увеличаваш производителността на труда, гледаш да експлоатираш работника.

В България доминантна е Чикагската школа. Докато в развитите страни по света доминантна е другата школа. Там се виждат непрекъснати технологични нововъведения.

Експлоатираният човек трябва да мисли за оцеляването, не може да мисли за създаване на семейство. Нещата са свързани.“

Две гледни точки към децата

“В книгата ми “Популационна динамика и национална сигурност“, издадена 2005 г., може да се прочете, че разковничето на цялата работа е как човек гледа на децата.

Това е една стара теория на Колдуел, който е установил, че има две гледни точки върху децата, защото се е запитал защо раждаемостта в колонията Индия е висока, а в имперската Великобритания е ниска, и е установил, че това зависи от гледната точка спрямо децата.

Ако човек гледа на децата като средство той да е добре, произвежда деца, с цел те да се грижат за него, се стреми да има много деца. Това е била ситуацията в Индия, в Британската империя е било друго. При средната класа и нагоре човек има деца, за които той се грижи, и това предполага доста разходи, така не може да си позволи да има много деца.

Ние сме във втората категория – българинът обича да се грижи за децата си, а щом няма средства, няма как да се грижи.

Това, което трябва да се направи, е българинът да може да се грижи за децата си и нещата да бъдат направени така, че той да вижда полза от тази грижа. Тогава демографската картина на България ще започне да се променя като с магическа пръчка.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31