“Лошото е друго, когато правилата на дадена институция не предвиждат в достатъчна степен морално-етичните норми и се тълкуват машинално и безпрекословно. Те отново са гъвкави в голяма степен има и преценка кога нещо е по-приоритетно“, каза в “Нашият ден“ д-р Младен Пенчев, психиатър в Клиниката по психиатрия в Александровска болница във връзка със случая във Враца, при който жена почина на прага на Спешното отделение, забавена заради дейността по регистрацията на пациента:
“Всяко едно общество се ръководи от някакви правила. Прието е законовите норми да са с най-голяма тежест и значение, другите правила, от които се ръководим, когато сме на работното си място или сме в ролята си на членове на обществото, са правилата на определени институции, учреждения, болници. Вторите са след законовите норми по тежест.
Има обаче и морално-етични норми, които са от значение за всеки едни от нас, когато трябва да вземе решение за себе си какво да направи в дадена ситуация.
Тези норми според мен трябва да са на най-високото място, когато съобразяваме поведението си. Те се базират на обичта към ближния, на това да отстояваш себе си, без да причиняваш зло на околните и ако можеш, когато човек е в беда, да помогнеш.“
Ролята на възпитанието
“Морално-етичните норми не са заложени по рождение, те стават част от нашата личностна структура по време на развитието и възпитанието.
Не мисля, че тези норми липсват генерално, но те са различно вложени по време на възпитанието и на развитието във всяка една личност. За едни те са много важни и разбираеми и са част от цялостното поведение, за други не са толкова определящи.“
Обществото
“Обществото в момента е много сериозно изчерпано заради пандемията и смъртността от коронавирус. Лекарите също са много изнервени и изчерпани. Това е напълно разбираемо, изчерпани са и пациентите и техните близки.
Постоянно получаваме негативни и неприятни сигнали, които допринасят за цялостната ни нагласа и на включването на инстинктите ни за самосъхранение, които понякога са в противоречие на това да дадеш помощ на ближния.“
“Трябва интензивно да пропагандираме психична хигиена, хигиена на труда и профилактика чрез дейности, които ни помагат да релаксираме след натоварванията, които се струпват по време на ежедневието ни.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg