Това е първата самостоятелна изява на варненската художничка в Арт галерия "Ларго", творбите са подготвяни специално за пространството на "Ларго", а експозицията носи името "Ситуации и клишета".
Експозицията е смел концептуален живописен опит на Светослава Георгиева да покаже, през един постмодерен ироничен и същевременно двусмислен ракурс, съвременната женска идентичност и клишетата за сексуалността, брака, отношенията и ситуациите, които са общовалидни и човешки.
За проекта Светослава Георгиева споделя: "Често ситуациите, в които попадаме, са клишета, както и клишетата са ситуации. В преносен смисъл, в който по-често се среща думата, клишето е идея, фраза или израз, която, тъй като е била широко използвана или повтаряна, е загубила своята сила или новост и се е превърнала в тема или нещо обичайно. Думата може да се отнася и за различни стереотипни ситуации, персонажи и цели сюжети, чиято честа употреба е лишила от оригиналност. В изкуството най-разпространените клишета се отнасят до любовни въпроси, а това са нашите ежедневни ситуации.
Като артист ме вълнува абстрактното, визуалните въпроси, които си поставям, са свързани с материалността на живописта, с преминаването през контрастите и с отвореното свободно пространство за зрителя и неговата интерпретация. Малко Дада, малко абстрактно, малко постмодерно, малко поп-арт, комбинирани техники между релефи, енкаустика, колаж, шеллак, пълна еклектика, да кажем метамодернизъм, заради все още неясното бъдеще на понятието. Както и да се определи, в основата е експериментът."
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален Фонд "Култура" по програма "Едногодишен грант 21".
За изложбата „Ситуации и клишета”, за връзката между клишетата и ситуациите през призмата на изкуството и за отправената провокация към зрителя – Красимира Шопова разговаря с Нели Вълчева – галерист и директор на Арт галерия "Ларго", и с автора на експозицията – художничката Светослава Георгиева.
Изложбата може да бъде видяна до 22 февруари 2022 г. в Арт галерия "Ларго", Варна
Снимки – Арт галерия "Ларго"Светослава Георгиева е завършва НБУ- София през 1997 година със специалност Бизнес администрация и английски език. След това получава бакалавърска степен от ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий" през 2018 година със специалност "Реставрация и консервация", а през 2021 година получава магистърска степен "Артистична практика - Живопис" от Училище по изкуства в Глазгоу- Шотландия. Светослава има множество участия в сборни изложби у нас и в чужбина, някои от които: "Есенен салон"-Изложбени зали "Рафаел Михайлов", Велико Търново (2015), "Gift of love"- национална изложба в НДК, София (2016),
Международна изложба на UNESCO, AIAPI Italy, Тренто, Италия (2016, 2017, 2018), "Salt Space"- Арт фестивал в Глазгоу, Шотландия (2020), "Viva la vida" – сборна изложба в Галерия Лабиринт, Пловдив (2020) и др. Има три самостоятелни изложби: съвместна с Десислава Панева в Изложбени зали "Рафаел Михайлов", Велико Търново (2016), "Invisible Humans" в Галерия Лабиринт, Пловдив (2018) и "Северни брегове" в Галерия Лабиринт, Пловдив (2020). Носител е на няколко престижни награди: Втора награда за живопис на Национална студентска изложба, Югозападен университет, Благоевград (2017), John Moore Prize- сборна изложба, Ливърпул, Великобритания (2020), John Byrne Award- Единбург, Шотландия (2020). Живее и работи във Варна.
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg