Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлината на фара и "Черната книга на правителственото разхищение в България"

Снимка: chernakniga.bg

Седмото поред издание на документа за правителственото разхищение и за разследванията, направени от журналисти, е вече факт. Книгата, издадена от фондация „Фридрих Науман“, целяща да събере разследвания за проблемно изразходване на средства с пари от държавния бюджет или от европейски проекти, за 2021 година обобщава 15 различни случая от национално и регионално значение. В тазгодишното издание на „Черната книга“ са включени разследвания за парите от еврофондовете, похарчени за негодни маски, за милионите, похарчени без обществена поръчка от Министерството на отбраната, за строителството на „Арена Бургас“, за клиничните пътеки в болница „Лозенец“ и др.

За да разкажат за своите разследвания, в студиото на „Мрежата“ са главната редакторка на сайта „Зов нюз“ Мария Димитрова (разследване на скандална история за конфликт на интереси в една малка община) и журналистката от в. „Капитал“ Десислава Николова (историята за похарчени пари от еврофондовете за негодни предпазни маски и историята за корупцията в болница „Александровска“).

Превзетата държава

Десислава Николова: „Историите, разказани в „Черната книга“, са морална присъда. (…) Моят апел към хората е да внимават за кого гласуват, да внимават кои хора ще ги представляват в Народното събрание. Погледнете кого точно избирате, проследете историята на този човек, вижте по какъв начин той е работил за обществото при предишните си постове и тогава гласувайте. България е сравнително малка държава и професионалният път на повечето от нас е пред очите на обществото… Ако нямаш моралния критерий да кажеш, че не искаш този човек да те представлява, че той не бива да заема повече постове, чрез които да борави с обществени пари, с обществено доверие, с обществена надежда, да не говорим за здравето на хората, то тогава? Когато обществото развие тази нетърпимост, то едва тогава можем да вярваме, че сме свършили работа си повече от добре. Ние няма да спрем.“

Мария Димитрова: „Мислейки за това как хората да повярват в силата си и пречупвайки това през призмата на случилото се във Враца тези дни, виждам, че отново се задават много въпроси за доверието към медиите и тук аз не съм голям оптимист. Ние, малкото хора, които останахме да работим чиста журналистика и не се поддадохме на различни влияния, просто не успяхме да се преборим да остане тази чистота в професията ни. В повечето случаи колегите броят „кликове“, а не търсят фактите, доказателствата, някои станаха просто платени писари на различни политически партии и кампании и нашата професия изгуби тежестта си пред обществото, изгубихме доверието и това е нещо много трудно възстановимо, според мен. (…) Медиите започнаха да харесват сензационното, но това не е нашата професия. Отказвам да правя такива неща."

Десислава Николова: “Разколебана съм да бъда категорична за това дали ние държим да отстояваме правата си и да наказваме тези, които ги нарушават.“

Мария Димитрова: „Говорим, наистина, за превзета държава.“

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40