През изминалата седмица зам.-министърът на здравеопазването Георги Йорданов, каза, че “границите на страната за медицински специалисти са отворени". Той подчерта също, че се прави всичко възможно, включително увеличаване на бройката медицински сестри, които се обучават в колежи. България ще търси медицински сестри от Казахстан, Украйна, Беларус и Молдова.
Темата коментира в “Нашият ден“ Милка Василева, председател на УС на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи:
“Убедени сме, че търсенето на медицински сестри от чужбина не е решението, дори и те да са етнически българи, които евентуално владеят български език.
За да упражнява професията медицинска сестра у нас, медицинският специалист трябва да отговаря на изискванията на европейска директива, а това означава обучение във висше образование на образователно-квалификационна степен бакалавър.
Това не е така в бившите републики на СССР, за да работят у нас, те първо трябва да приравнят своето образование и да се явят на изпит за професионално владеене на български език. Това не е невъзможна задача, но е изключително трудна.
В последните 2 години от тези страни има 10 кандидатки, завършили за медицински сестри в Украйна, Молдова и Северна Македония. Три от тях бяха омъжени за българи и живеят тук и въпреки това не успяха да преминат изпита по български език. Това е много сериозен проблем.
Министерството на образованието трябва да обърне внимание вътре в страната. За да заминават хората навън, значи намират това, което ги интересува – добро заплащане и най-вече уважение към самите тях и към професията, която упражняват.
Все още “медицинска сестра“ не е в списъка на защитените професии. Тази професия е проблемна в целия свят. Това е една изключително тежка, сложна, хуманна професия, която не може да се упражнява от всеки.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg