За Борислав Йоцов ролите на диригент и солист са обичайните форми на изява. Той дирижира втори пореден концерт на Плевенска филхармония на 10 февруари от 19 часа в зала „Емил Димитров“ на читалище „Съгласие“. Програмата включва концерт за кларинет и оркестър в Ла мажор от Волфганг Амадеус Моцарт и симфония №9 „Из Новия свят“ от Антонин Дворжак. Моцарт е връх на човешката цивилизация, според Борислав Йоцов.
„Кларинетният шедьовър от Моцарт е нещо, с което съм израстнал. Това, което е написал за кларинет, е много красиво и емблематично. Неслучайно се използва в много филми, стана като поп парче този концерт, особено бавната му част. Тази музика никога, никога, никога няма да ми омръзне. Все повече го свиря и хората все повече го искат. Това е много радващо. Моцарт никога няма да умре”, казва Борислав Йоцов. Дворжак е живял в Америка в края на 19 в. и е видял красоти и всичките тези индиански филми. Всичко това присъства в симфонията... От малък съм свързан с книгите на Карл Май „Винету”, Майн Рид „Поразяващата ръка”. Всичко това намирам вътре и съм като едно дете, когато посягам към нея”, разкрива вълнението си музикантът.
Той определя предизвикателството да бъде солист и диригент като нещо „съвсем естествено”. „Аз съм много активен преподавател и си служа в дирижиране непрекъснато в работата си с децата. Дирижиране и свирене за мен е едно действие, телесно действие, което не може да се отдели. Който, имайки се за добър свирач, не може да го прави, нещо му куца. Би трябвало да можеш да водиш музиката, да знаеш какво следва, да знаеш какво следва, да си го изживял, да знаеш оркестърът какво прави, да им го покажеш, да ги мотивираш. Ще го направя по друг начин, защото моята енергия е доста по-различна”, заявява Борислав Йоцов.
Споделя, че е опознал Плевен благодарение на Плевенската филхармония и тъй като на 3 февруари започна голямо турне с този състав с проекта „Светът на киното в музика“, в очакване на следващия концерт той предпочита да бъде в Плевен, да се разхожда из „Кайлъка“ и да репетира.
В звуковия файл чуйте разговора на Виолета Кръстева с Боби Йоцов.
За достъп до концерта е осигурена лаборатория за безплатни антигенни тестове срещу представяне на билет.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg