Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислав Йоцов: Дирижиране и свирене за мен е едно действие

Снимка: @PlevenPhil

За Борислав Йоцов ролите на диригент и солист са обичайните форми на изява. Той дирижира втори пореден концерт на Плевенска филхармония на 10 февруари от 19 часа в зала „Емил Димитров“ на читалище „Съгласие“. Програмата включва концерт за кларинет и оркестър в Ла мажор от Волфганг Амадеус Моцарт и симфония №9 „Из Новия свят“ от Антонин Дворжак. Моцарт е връх на човешката цивилизация, според Борислав Йоцов.


„Кларинетният шедьовър от Моцарт е нещо, с което съм израстнал. Това, което е написал за кларинет, е много красиво и емблематично. Неслучайно се използва в много филми, стана като поп парче този концерт, особено бавната му част. Тази музика никога, никога, никога няма да ми омръзне. Все повече го свиря и хората все повече го искат. Това е много радващо. Моцарт никога няма да умре”, казва Борислав Йоцов. Дворжак е живял в Америка в края на 19 в. и е видял красоти и всичките тези индиански филми. Всичко това присъства в симфонията... От малък съм свързан с книгите на Карл Май „Винету”, Майн Рид „Поразяващата ръка”. Всичко това намирам вътре и съм като едно дете, когато посягам към нея”, разкрива вълнението си музикантът.


Той определя предизвикателството да бъде солист и диригент като нещо „съвсем естествено”. „Аз съм много активен преподавател и си служа в дирижиране непрекъснато в работата си с децата. Дирижиране и свирене за мен е едно действие, телесно действие, което не може да се отдели. Който, имайки се за добър свирач, не може да го прави, нещо му куца. Би трябвало да можеш да водиш музиката, да знаеш какво следва, да знаеш какво следва, да си го изживял, да знаеш оркестърът какво прави, да им  го покажеш, да ги мотивираш. Ще го направя по друг начин, защото моята енергия е доста по-различна”, заявява Борислав Йоцов.


Споделя, че е опознал Плевен благодарение на Плевенската филхармония и тъй като на 3 февруари започна голямо турне с този състав с проекта „Светът на киното в музика“, в очакване на следващия концерт той предпочита да бъде в Плевен, да се разхожда из „Кайлъка“ и да репетира.

В звуковия файл чуйте разговора на Виолета Кръстева с Боби Йоцов.


За достъп до концерта е осигурена лаборатория за безплатни антигенни тестове срещу представяне на билет.

Снимки: ФС на Плевенската филхармония


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05