Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 февруари – Световен ден на бобовите растения

Снимка: Pixabay

10 февруари се отбелязва от ООН (ООН) като Световен ден на бобовите растения. Датата е определена през 2019 г. с цел насърчаване на отглеждането на тези храни. Бобовите растения подобряват плодородието на почвата, а когато се отглеждат в дългосрочен план, помагат за увеличаване на производителността в селските райони.

В допълнение към икономическите и екологичните фактори е важно да се подчертае значението на диетата, богата на бобови растения. Световната здравна организация (СЗО) препоръчва консумацията им поне 3 пъти седмично.

Темата коментира д-р Райна Стоянова, специалист по ендокринология, болести на обмяната и диететика:

“Бобът и бобовите култури като цяло са локална храна, такава, с която са живели предците ни и са се изхранвали основно.

Храненето с локални храни е един от последните апели на повечето организации в световен мащаб, които научно доказано се занимават с хранене. Така че в нашите гени е заложено да произвеждаме, простичко казано, ензими и да можем лесно и бързо да усвояваме бобови култури.


Ползите от култивиране на боб и бобови култури са много за нас. На първо място, защото е локална храна, на второ, защото това е един естествена храна, натурален, природен източник на протеини, особено за хората, които избягват месо и местни продукти.

Той е един от малкото растителни източници, които могат да им осигурят аминокиселини, които са изключително важни и хранителни вещества, служещи за изграждането на множество собствени структури на организма, множество хормони и ензими, които са от ключово значение за функцията на имунната система.

Съвсем спокойно мога да препоръчам бобът и бобовите култури редовно да присъстват в нашето хранене и в храненето на българина.

Тъй като за нас това е локална храна, с която сме свикнали, не би следвало кърмаческата възраст да бъде лишавана от този тип продукти. Разбира се, те трябва да бъдат въвеждани постепенно със захранването на детето. И стига то да няма някакви много тежки колики или стомашно-чревни оплаквания, под формата на пюре от грах и леща за начало, а след това и бобчета, сварени добре, бихме могли да включим в храненето на детето.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51