Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец, приеман за покровител на пчеларите.
Днес е единственият ден от годината, в който се освещава мед в храмовете.
Свети Харалампий е бил епископ в град Магнезия, област Тесалия, и смел проповедник на вярата при гоненията срещу християните в края на II век. Бил предаден на мъчения, но раните му заздравявали по чуден начин. Осъден на посичане и издъхнал на 113 години, недокоснат от меча на палача.
Предсмъртно отправя гореща молитва Бог да благославя всички хора и да ги дарува със здраве, спасение и земни блага.
„И затова е и много почитан помощник, избавя от епидемии, от болести, дарява всяко добро на човека“.
По традиция след празничната литургия днес се освещава меда от новата реколта.
За празника и за състоянието на пчеларството у нас разказва в “Нашият ден“ Михаил Михайлов, председател на обединение “Български пчеларски съюз“:
“Броят на пчелните семейства у нас остава на едно относително постоянно ниво, около 800 000. За съжаление дребните пчелари, тези с дребни семейства около 40 до 50 кошера, намаляват и то прогресивно.
Иначе големите пчелини, едрите производства се окрупняват. Те имат възможност и да участват по програми и пчеларството да бъде субсидирано.
Изключително важно е да оцеляват и малките производители. Проблемът е в това, че дребните пчелари не се регистрират като земеделски стопани, а това е изискването, за да участват по програми и да получават държавни помощи.“
Как протича Международното изложение по пчеларство в Плевен можете да чуете от пълния разговор в звуковия файл.
Чуйте и повече за това каква ще бъде подкрепата за производителите на мед по Националната програма по пчеларство за тригодишния период 2020-2022 година и какво обезщетение ще получат пчеларите за унищожени пчелни семейства?
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg