В епизод 450 „Трамвай по желание“ представя на своята аудитория част първа от трилогия, посветена на 100-годишнината от рождението на знаменития писател, поет, сатирик, дисидент Радой Ралин.
В откриващата част гости в студиото са сатириците: Михаил Вешим, писател, и Кин Стоянов, журналист и син на поета. По телефона в разговора се включват режисьорът Асен Шопов и актьорът Светослав Пеев. Всички те насочват радиозрителите на „Трамвая“ към свои спомени и преживявания, свързани с публичния образ на Радой Ралин, обстоятелствата около утвърждаването на държавния химн, драмата с „Люти чушки“ и незаснетия сценарий "Аз съм Левски" – "Чиста и свята република".
„Спомням си как режисьорът Асен Шопов и Радой започнаха упорита работа по „Аз съм Левски“. Стигна се до обиколки на местата за снимките. От Асен Шопов научих, че той още пази над 3000 фотоса. Докато не настъпи развръзката. Идеологическите фактори решиха, че сценарият не представя в добра светлина българския народ“ – споделя синът Кин Стоянов.
„Поискаха Радой Ралин да пренапише някои от епизодите. Баща ми отказа…
Родовата памет не позволяваше на и без това непреклонния Радой Ралин да прави каквито и да е компромиси с разбирането си за Апостола. Кръщелното име на баща ми е Димитър Стефанов Стоянов. Наречен е на дядо си Димитър, брат на последния войвода от Априлското въстание Таньо Войвода. Таньо е бил пълномощник на Левски за Сливенския революционен окръг.“
Чуйте предаването от звуковия файл.
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg