Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов диск на ансамбъл „IL pomo d`oro“ с музика на Хендел

Ансамбъл „IL pomo d`oro“
Снимка: ilpomodoro.org

Това е един от съставите, които са сред най-награждаваните в последните години. Дискографията им вече е забележителна. Те са високо ценени сред всички ансамбли, които свиря барокова музика на исторически инструменти. Над десет са вече дисковете им, а сред тях няколко опери на Хендел – „Тамерлано“, „Партенопе“, „Отоне“, „Ксеркс“ и „Агрипина“. Освен това имат и няколко рецитала със световноизвестни певци като Франко Фаджоли, Хавие Сабата, Макс Емануел Ченчич, Ан Халенберг.

Истинско щастие е, че концертмайстор на състава е българската цигуларка Зефира Вълова. Така едни от първите слушатели на звукозаписната им продукция са слушателите на БНР (на 16 февруари от 14 часа).

Дискът, който вече е достъпен в интернет платформите е посветен на музиканта на Георг Фридрих Хендел. Под диригентството на Франческо Корти са записани сюитата „Армира“ и кантатите „Изоставената Армида“ и „Аполон и Дафне“. Солисти са сопраното Катрин Леуек и баритонът Джон Чест.

Зефира Вълова
В звуковия файл чуйте какво сподели Зефира Вълова.


„Изоставената Армида“ е създадена за един от патроните на Хендел принц Рисполи и за гостите му в летния дворец на 50 километра от Рим. Партията покрива изцяло вокалните възможности на младото протеже на принца талантливата Маргерита Дурастанте. Както може да се досетите в основата е „Освободеният Еруксалим“ на Торквато Тасо и драматичната история на магьосницата Армида и рицаря Риналдо. Музиката е завладяваща, изпълнена с любовна нега и страстни слова.

Катрин Леуек
За да представи първата опера на Хендел „Алмира“ Франческо Корти избира няколко части, които обединява в инструментална сюита. Операта „Алмира“ е създадена през 1706 г. Хендел е на 19 години. Представена е в Хамбург и е единствената негова опера, в която няма кастрат.

Кантата „Аполон и Дафне“ също е сред ранните опуси на Хендел. Написана е през 1710 г. и бележи отпътуването на Хендел от Италия за северна Германия. По това време много принцове и кардинали задоволявали интереса си към музиката с кантати и оратории, които били представяни в частните им дворци. По време на престоя си в Италия Хендел написва над 80 кантати.

Джон Чест
Ето още от разговора със Зефира Вълова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05