Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разширяване на аптечната мрежа в малките населени места – възможни механизми

Снимка: Ани Петрова

В края на миналата седмица се проведе среща между Българския фармацевтичен съюз и Националното сдружение на общините в Република България. Срещата беше по темата за възможните механизми за разширяване на аптечната мрежа в малките населени места и също така се постави въпросът за изготвянето на Национална аптечна карта.

Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз:

“Инициативата за срещата беше наша. Българският фармацевтичен съюз припознава проблем, който имат повечето пациенти, особено в малките населени места, свързан със затруднения в достъпа до лекарствени продукти и фармацевтични грижи. Решихме да потърсим начини и методи на този проблем.“

Възможни механизми

“Във връзка със Закона за бюджета на Здравната каса, който вече мина на първо четене, очакваме да мине и на второ, БФС предложи такова решение, което касае аптеки в населено място, които са единствени, както и населени места, които разполагат само с две аптеки.

Предложението ни беше, когато в населеното място има само една аптека, тя да получава 500 лева на месец през НЗОК, а когато аптеките са две, помощта да се разделя. Това касае само аптеки, имащи договор с Касата.

Направихме преглед на Изпълнителната агенция по лекарствата и извадихме всички населени места с по една и две аптеки. За целия бюджет на Касата за цяла година общият разход ще бъде около 2 млн. и 200 хил. лева., което на общ бюджет на Здравна каса около 6 млрд. е просто нищо. Това е целева мярка, която ще има много добър ефект и няма да тежи на бюджета.“

В колко общини няма аптеки

“В 17 общински центъра казаха, че изобщо няма аптека, но нямаме точна информация.“

Национална аптечна карта

“По заповед на министъра на здравеопазването се свикват областни щабове, в които има представители на Фармацевтичния съюз, на помощник фармацевтите, на общините, на РЗИ, на държавата, които да определят нуждата от допълнителни аптеки.

Тази карта би следвало да послужи за определени рестриктивни мерки за места, в които има твърде много аптеки и за създаване на мерки и стимули за откриване на аптеки там, където няма. България е една от водещите държави по брой аптеки в Европа, които обаче са много неравномерно разпределени.“

Чуйте от целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57