Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотоизложбата „Ние сме /Бяхме природа” – неразривната връзка на човека с природата

Боряна Венциславова, „Призрачни светлини“ (Оранжева градина Андрач), 2021, фотография
Снимка: nationalgallery.bg

„Войната, която човечеството от десетилетия води срещу природата, всъщност е война срещу самото човечество”. Това е посланието, което Боряна Венциславова отправя към всички нас във фотоизложбата си „Ние сме /Бяхме природа”, представена в Национална галерия „Квадрат 500“.

Произведенията на Боряна Венциславова са сред малкото, които отвеждат зрителя към актуални екологични теми, свързани с унищожаването на природата в резултат на човешката дейност, климатичната криза, безскрупулното изчерпване на природните ресурси от страна на индустрията и едновременно с това акцентира върху неразривната връзка на човека с природата.

Боряна Венциславова, „Призрачни светлини“ (Тъмна вода), 2021, фотография
Състои се от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. Във всички присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“

За първи път изложбата „Ние сме/бяхме природа“ („We/re Nature”) с куратор Лиза Ортнер-Крайл е показана в Кунстфорум Виена (март - юни 2021). Организирана е с финансовата подкрепа на Федерално министерство на изкуствата, културата, държавната служба и спорта на Австрия, Посолството на Австрия и на УниКредит Булбанк.

Боряна Венциславова, „Ние природата“, 2021, видео, 27 мин.
Филмът „Ние Природата” е част от експозицията и в него, чрез гласа на природата, Боряна Венциславова призовава за промяна в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси преди да е станало твърде късно.

За кадрите от филма, който авторката е заснемала в продължение на едно десетилетие от различни точки на света и за това, какво още показва тази толкова актуална днес изложба, разказва Сиана Минева – куратор на експозицията в Национална галерия „Квадрат 500“.


Снимки: НГ „Квадрат 500“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05