Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митологични образи – Медея отмъстителката

Заглавната страница на първото издание на „Mедея“ от Керубини, 1797 г.
Снимка: Wikipedia

В митологията взаимоотношенията между богове и герои са сложни и преплетени, тъй като капризите на самите богове са непредсказуеми. Така образите не са еднозначни, но все пак са и образи символи: на вярност, храброст, любов, справедливост и пр.

Медея е символ на силна страст, родена от любов, но главно – на ревност и отмъстителност. Тя е жрица на злокобната богиня – Хеката, тази, която праща нещастия и зли сънища на земята. Дъщеря е на царя на Колхида, Яетс, племенница – на Цирцея, внучка – на Хелиос.

„Медея“, Anselm Feuerbach, 1879 г.
Най-известното произведение, което третира този образ, е трагедията на Еврипид. Тя интерпретира тази част от мита за Медея, която е свързана с открадването на Златното руно, страстната любов на Медея и Язон, изневярата и последвалата женитба на Язон с дъщерята на коринтския цар Креон и отмъщението на Медея – тя убива Креон, дъщеря му и двамата си сина в пристъп на ярост, когато вижда в очите на децата погледа на бащата, Язон.

Операта на Луиджи Керубини, фрагменти от която може да слушате на 24 февруари от 16.30 часа, се базира на творбите на Еврипид и Корней. И в двете драматургични творби отсъства образът на годеницата (Дирсе, Глауче), в операта тя е въведена, за да придаде повече патетика и драма.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50