Ускорение е думата, около която се дискутира. Времето се е забързало, особено ако съдим по технологичните промени, по промяната на политическите практики, налагани и от тези промени; по различно устроените умове на младите – те например следят едновременно много източници на инфо в Мрежата, но не се задълбочават да помнят, или пък единствен научен авторитет да им е преподавателят.
Говорим за книгата на философа Хартмут Роза – „Ускоряване“, за „Палечка“ на Мишел Сер – с нейния издател – Дора Минева, с философа професор Георги Каприев и със социолога Първан Симеонов. Според Дора Минева Мишел Сер е направил една защита на младите, чиито мозъци очевидно работят по друг начин, а не по този, който очакват от тях изоставащите от времето си преподаватели.
Според Георги Каприев времето е категория, която ние тълкуваме различно, но човешката същност не се променя особено.
А според социолога Първан Симеонов политиците вече са принудени да следват обществените мнения, формулирани най-често в електронните мрежи, а не да ги водят и определят.
Ще издържим ли на ускорението, защото ние сме във времето, и то е в нас, както казва и Васил Левски; дискусията поставя въпроси, на които всеки следва да отговори за себе си.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg