Късометражният филм „Утрин“ на студенти от Нов български университет получи редица международни награди, сред които наградите за най-добър ням филм на Фестивала „Silk Road” в Кан, и на „Beyond the Curve” в Париж, както и за най-добър късометражен танцов филм на Международния Московски фестивал и на Берлинския фестивал. Сюжетът на филма разглежда зависимостта на човека от гледащите към него, и развитието му спрямо начина, по който хората гледат към него. Централно място във филма има и танца, който е изигран и под хореографията от актьора Петър Герзилов. Режисьор и сценарист на продукцията е актрисата Невена Николова, за която това е режисьорски дебют в киното. За идеята на филма „Утрин“ и успехите, които постига разказва режисьорката Невена Николова:
„Самата идея се роди, вдъхновена от актьорите, видях ги да си говорят в двора на Нов български университет. Сценарият е написан точно за тях, дори не си представям, че е ако някои от тях беше отказал, може би нямаше да го снимам въобще. Танцът е много централен в този филм. През него показваме историята на единия от персонажите, както и взаимоотношенията на двамата герои минават през този танц. Тяхното светоусещане и начинът им на живот е пречупен през танца, който превръща едно банално ежедневие в нещо специално.
С Петър Герзилов отделихме много време, за да намерим точната форма на танца. Моето разбиране и това, което предава филма е, че човек се променя много, когато го гледат, ако гледат с възхищение, той разцъфва, полита, ако го гледат с критичност и отхвърляне, човек се свива и започва да се предава. Търсихме точно тези взаимоотношения, когато единия е гледан, а другия гледащ, как това ще е осезаемо. Много работихме в тази посока с актьорите. Филмът е сниман в рамките на кино-курс на проф. Георги Дюлгеров. Това беше много важна част от процеса. Има и неща, които съм заимствала и от моя опит като актриса, това е моят дебют като режисьор, но вече замислям следващия си проект, работното му заглавие е „Покрив“.
Невена Николова е дебютиращ режисьор със филма „Утрин“, който спечели редица международни признания, сред които – за най- добър режисьорски дебют, заедно с Петя Атанасова – другият режисьор на филма са отличени от „Art Fim Awards“ в Скопие.
За най-добър късометражен танцов филм лентата получава награда от Berlin Indie Film Fest и от Международния Московски фестивал. Фестивалите „Beyond the Curve” и „Silk Road” отличават филма като най-добър ням филм.
European Film Festival във Велкобритания присъжда на филма и наградата на журито за най-добър актьор – за Петър Герзилов. А румънския Eastern Europe Film Festival отличава лентата като – най-добър студентски филм.
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg