Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горбачов – противоречията на империята

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Горбачов е виновен за днешната война в Украйна – и такова мнение може да се чуе от някои аналитици днес. Всъщност на 2 март е рожденият ден на първия и последния съветски президент – Михаил Горбачов. Говорим за тази личност, оставила незаличима следа в най-новата ни история.

Харесван в повечето страни на света, недолюбван в днешна Русия, Горбачов е и продукт, и манипулатор, и може би – герой  и жертва на събитията, отприщени от него. При това не само в огромната страна с имперски навици и амбиции, но и в цял свят. Разговаряме с проф. Искра Баева, с Огнян Минчев и Лъчезар Лозанов. Последният  е жив свидител на гостуването на Горбачов в Завода за металорежещи машини в София през 1985 година.

Той споделя впечатления не само от личността на вожда, но и от стереотипите на посрещане при гостуване на вожд от Москва у нас. За имперското – кой го създава и кой го руши, през призмата на тази  фигура – Михаил Горбачов, включително в светлината на днешните неприемливи събития в Украйна, разказва политологът Огнян Минчев.

Професор Искра Баева пък разглежда фигурата на Горбачов като оръдие, и до известна степен като плод на случайността,  а не толкова като осъзнат и методичен реформатор.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42