Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме за седма поредна година 3 март с "Пробуждане с хоро"

За седма поредна година на днешния 3 март “Сдружение Азбукари“ организира своя фестивал “Пробуждане с хоро“.

В инициативата, която и тази година ще се състои онлайн, може да се включи всеки, чиято душа се пробужда от българските ритми, а и всеки, който иска чрез красивите движения на груповия национален танц да каже “не“ на отчаянието, разрухата и смъртта.

Инициативата, както миналата година, така и тази, ще бъде пренесена онлайн в социалните мрежи заради ограниченията от Covid-19. Центърът на събитията е столицата на България - София, а началото ще бъде дадено на 03.03.2022 г. в 12:00 часа с концерт, който ще се излъчва на живо (стрийминг) в социалните мрежи Facebook, Youtube и в сайта на организаторите от "Сдружение Азбукари".


За събитието разказва в “Нашият ден“ Яна Трендафилова, координатор на “Сдружение Азбукари“ :

“Тази инициатива стартира преди 7 години, като инициатива на “Сдружение Азбукари“ за отбелязване на Националния празник на България с нещо, което може да обедини всички българи, независимо дали се намират в България, или по света. Най-доброто нещо за нас е хорото. Всички могат да участват.

През 2019 г., когато го правихме на живо, ние правихме един огромен фолклорен концерт с хора в София в парка “Займов“. Надяваме се догодина отново да бъде по същия начин.

Всички други населени места се присъединяваха, като в 12 часа на местните площади пред бележити паметници също правят хора, след което изпращат клипчета към нас.

Тази година във връзка с пандемичната ситуация и със ситуацията, в която се намира Европа, инициативата ще бъде пренесена онлайн в социалните мрежи.

Винаги, когато започваме тази организация, много от читалищата у нас откликват и сме в непрестанна връзка. Те зареждат с енергия целия екип, защото се радват, че има нещо, което може да ги обедини като населени места.

Хорото трябва да събуди всичко българско в един участник, когато се чуе българска музика, няма българин, на който да не трепва нещо в душата.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: facebook/PROBUJDANESHORO


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30