Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНТ с филм за срещата между Левски и Раковски

Снимка: bnt.bg

В навечерието на 149-ата годишнина от гибелта на Васил Левски българската национална телевизия представи документалният филм „Свободни на този или на онзи свят“. Сюжетът на продукцията среща Апостола Васил Левски с неговия вдъхновител Георги Раковски по времето на Първата българска легия в Белград. В ролите на националните ни герои са младите актьори – Марио Василев и Теодор Каракачанов. Режисьор на продукцията е журналистът от Българска национална телевизия – Йордан Димитров:


„Нямаше как да не се опитаме да си представим каква е била тази среща, а и миналата година чествахме и кръгла годишнина на Раковски. А много българи дори не знаят, че Левски и Раковски са се познавали. Той всъщност Левски се е учил от Раковски. Младите актьори с голямо усърдие влязоха в тези роли, посланията са много отговорни, много силни, текста не трябваше просто да се наизусти, а да се предаде енергията. Филмът е оригинален точно с това, че е жив във взаимодействието между игрално и документално. Този подход докосва и младите хора, през игралното и фактите. Да не е лекция. А да я има живата емоция и тръпка през душата на актьора. Левски не се е родил научен, за да постигне тази дух на смелостта си, той трябва да е добър ученик. Той е изпитвал страхопочитание към Раковски и Ильо Войвода. Имал е уважение към тях, учил се е, възхищавал се е. Не си е мислил изначално, че е предопределен. Искал е да бъде наследник на тези послания, но през ученето от тези преди него е стигнал до тях. Той е човек като всички нас.“

Филмът съчетава документалното и игралното кино. Ролите са поверени на младите актьори – Марио Василев като Левски и Теодор Каракачанов като Раковски. В лентата са включени и факти от дневниците на Раковски и Левски. Филмът завършва с посланието и заглавието на филма – „Свободни на тоя или на онзи свят“.

Снимки: БНТ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55